Серед звернень громадян до Держпраці часто йдеться про призупинення трудового договору в умовах воєнного стажу. Тож відомство оприлюднило роз'яснення з цього питання.
Призупинення трудових відносин на час воєнного стану
Почнімо з офіційного визначення:
Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією росії проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Для того, щоб призупинити трудовий договір, мають бути наявні такі умови:
- роботодавець не може забезпечити працівника роботою;
- працівник не може виконувати роботу.
Призупинення дії трудового договору оформлюють наказом із зазначенням причин такого кроку та термінів призупинення. При цьому потрібно вказати інформацію щодо працівників, з якими призупиняють дію договорів. Умови поновлення трудового договору також мають бути закріплені у документі.
- Чи подавати на вебпортал ПФУ інформацію про призупинення дії трудового договору
- Чи правомірно видати наказ про призупинення трудового договору «заднім» числом
- Чи можна скоротити працівника, з яким призупинили трудовий договір
- Як надавати відпустку, якщо з працівником призупинили дію трудового договору
Важливо пам'ятати, що призупинення трудового договору не пов'язане зі звільненням. Проте роботодавець не зобов'язаний виплачувати зарплату у цей період. Відшкодування заробітної плати у повному обсязі має здійснювати росія як держава-агресор. Проте наразі порядок такого відшкодування не сформований.
Якщо працівники вважають призупинення трудового договору неправомірним, вони можуть звернутися до Держпраці для оскарження.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці