Нові програми компенсації за працевлаштування безробітних
Закон України «Про зайнятість населення» (ч. 1. ст. 43) визначає такі категорії громадян, які можуть набути статусу безробітних:
- особи працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів через відсутність роботи та готові й здатні стати до роботи;
- особи з інвалідністю, які не досягли встановленого пенсійного віку та отримують пенсію або соціальну допомогу у зв'язку з інвалідністю;
- особи, молодші 16 років, які працювали та були звільнені у зв’язку зі змінами в організації виробництва.
Водночас для того, щоб мати право на допомогу з безробіття, потрібно відповідати додатковим критеріям. Так, допомогу можна отримати, якщо за останній рік, що передував реєстрації безробітного, його страховий стаж становив принаймні шість місяців (при цьому враховують інформацію з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування).
Якщо з поважних причин настала перерва страхового стажу, допомогу можна зберегти, зареєструвавшись у державній службі зайнятості протягом місяця після закінчення цієї перерви.
За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Роботодавець зобов’язаний подавати до центру зайнятості інформацію щодо масового вивільнення працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва й праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення
Пам’ятайте, що працевлаштування працівників квотних категорій може мати фінансовий зиск для підприємства. А от необґрунтована відмова у прийнятті, якщо квота не виконана, — гарантований візит інспектора Держпраці
Якщо середньооблікова чисельність штатних працівників становить 20 осіб, на підприємстві має бути один працівник передпенсійного віку. Інакше — штраф. За яких умов та скільки заплатять роботодавці за невиконання квоти?
Сервіс «Електронний кабінет роботодавця» на сайті служби зайнятості дає змогу публікувати вакансії і переглядати резюме пошукачів роботи, звітувати про потребу в кадрах. Більше про можливості для роботодавців — у статті.
Нерідко трапляється, що на підприємстві працюють працівники, які до цього тривалий час працювали за кордоном. Чи враховувати цей період до стажу для оплати тимчасової непрацездатності, призначення допомоги з безробіття, пенсії? Які документи підтверджують страховий стаж, набутий за кордоном? Окрім відповідей на ці запитання, у статті також знайдете перелік країн, з якими Україна уклала відповідні міжнародні договори.