Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє роботодавцям відмовляти працівникам у всіх видах відпустки, окрім відпусток у зв’язку вагітністю та пологами та відпусток для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте це правило діє лише тоді, коли працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
На інших працівників діють ті ж правила, що й для мирного часу.
Тобто відмовити можна лише тоді, коли надання відпусток здійснюється за угодою між працівником і роботодавцем. Важливо пам'ятати, що в обов'язковому порядку надаються, наприклад, такі відпустки:
- щорічні відпустки у встановлені графіком строки;
- навчальні відпустки;
- творчі відпустки;
- відпустки для участі у змаганнях;
- відпустки для працівників, які мають дітей.
Відмовити у їх наданні роботодавець не має права.
Окремо слід розібратися із щорічними відпустками. Кодекс законів про працю України передбачає, що їх черговість визначається графіками, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації. Складаючи графік відпусток, слід враховувати інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку. Графік доводиться до відома всіх працівників.
Конкретний період надання відпустки у встановлених графіком межах узгоджують між собою працівник і роботодавець (працівника потрібно письмово повідомити про дату початку відпустки, і це має відбутися не пізніше ніж за два тижні до встановленого терміну).
На прохання працівника можливо розділити щорічну відпустку на частини будь-якої тривалості (якщо основна безперервна становить щонайменше 14 календарних днів). Ці невикористані частини краще надати до кінця робочого року (не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка).
Якщо ж щорічна відпустка переноситься, то новий термін встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Отже, у підприємство вже має можливість відмовити у наданні щорічної відпустки поза строками, визначеними у графіку.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Харківській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці