Хто має право на додаткову відпустку
Право на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності (далі — відпустка окремим категоріям громадян) мають:
- учасники бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- постраждалі учасники Революції Гідності;
- особи, реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» від 11.10.2018 № 2542-VIII, із числа тих, яких ув’язнили або яким обмежили волю чи примусово безпідставно помістили здорову людину до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Підстави для додаткової відпустки
Для підтвердження права на відпустку окремим категоріям громадян, працівник має надати кадровику залежно від статусу:
РОЗГОРНУТИ ТАБЛИЦЮ Як оформити додаткову оплачувану відпустку
Щоб оформити відпустку окремим категоріям громадян, працівник повинен подати до кадрової служби заяву про відпустку та посвідчення.
Якщо у графіку відпусток запланований конкретний період відпустки окремим категоріям громадян, заява не потрібна. Роботодавець лише повідомляє працівника про дату її початку.
Види наказів для кожної категорії різні:
- учаснику бойових дій;
- особі з інвалідністю внаслідок війни;
- постраждалому учаснику Революції Гідності.
Як оплатити додаткову відпустку
Стаття 23 Закону про відпустки визначає види відпусток, які оплачує роботодавець за рахунок коштів, призначених на оплату праці. Коли Закон про відпустки доповнили статтею 16-2, відповідних змін до статті 23 не внесли.
Відпустка окремим категоріям громадян, які працюють на підприємствах мала би надавати за рахунок власних коштів із наступним відшкодуванням їх з бюджету (такий самий принцип використовується і для чорнобильських відпусток). Та витрати на оплату відпустки окремим категоріям громадян підприємствам ніхто не компенсує.
Перенесення та компенсація додаткової відпустки
Продовжують (переносять) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, компенсують при звільненні тільки щорічні відпустки й додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 11, 20, 24 Закону про відпустки). Ділити на частини можна тільки щорічні відпустки (ст. 12 Закону про відпустки).
Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю
Отже, відпустка окремим категоріям громадян:
- надається за календарний рік;
- не продовжується / не переноситься у разі тимчасової непрацездатності працівника;
- не ділиться на частини;
- не надається за минулий рік, якщо працівник її не використав вчасно;
- не замінюється грошовою компенсацію при звільненні.