Так, згідно із положеннями Закону України «Про відпустки», деяким працівникам, діяльність яких вимагає посиленого нервово-емоційного чи інтелектуального навантаження або несе ризик для здоров’я, гарантується надання додаткового відпочинку протягом року. Вичерпний перелік таких категорій працівників наведено у Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженим Постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290 (далі — Список).
Згідно з пунктом 1 Порядку застосування Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженим наказом Мінпраці від 30.01.1998 № 16, додаткова відпустка за особливий характер праці надається працівникам виробництв, цехів, професій і посад, передбачених відповідними розділами зазначеного Списку, незалежно від того, до якої галузі господарства належать ці виробництва й цехи, пропорційно фактично відпрацьованому часу.
Професія «водій» належить до означеного Списку.
Підрозділом «Функціонування автомобільного транспорту» розділу ХV «Транспортні послуги» Списку передбачено позицію 13: водій автомобіля, у тому числі спеціального (крім пожежного), вантажністю:
- від 1,5 до 3 т — 4 к. д.;
- 3 т і більше — 7 к. д.
Факт того, що особа керує автомобілем однієї із зазначених категорій, є підставою для надання додаткової відпустки за особливий характер праці.
Додаткова відпустка водіям за ненормований робочий день
Щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день є різновидом щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці.
Перелік посад, для яких встановлюється додаткова відпустка за ненормований робочий день, визначає роботодавець у колективному чи трудовому договорі.
Конкретна тривалість додаткової відпустки за ненормований робочий день також встановлюється в колективному договорі по кожному виду робіт, професій та посад чи трудовому договорі. Максимальна тривалість такої відпустки може становити 7 календарних днів.
Якщо в колективному чи трудовому договорі передбачено надання додаткової відпустки водію за ненормований робочий день та за керування автомобілем відповідної категорії, — використати щорічну додаткову відпуску він зможе лише за однією із підстав.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"