Відповідно до статті 53 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при 5-денному, так і при 6-денному робочому тижні. Це правило не поширюється на працівників зі скороченою тривалістю робочого часу.
Стаття 73 КЗпП визначає святкові та неробочі дні в Україні. Серед них, — 8 березня — Міжнародний жіночий день.
Отже, напередодні свята — 7 березня — тривалість робочого часу скорочується на одну годину при п’ятиденному робочому тижні і становить — 7 годин.
Скорочення тривалості робочого часу 7 березня працівникам із шестиденним робочим тижнем
На підприємствах, де встановлено шестиденний робочий тиждень з одним вихідним (неділя) та визначено тривалість роботи з понеділка по п’ятницю — 7 годин, у суботу — 5 годин, тривалість роботи напередодні свята скорочується на одну годину.
Якщо святковий або неробочий день припадає на неділю, то тривалість роботи у суботу має бути скорочена на 1 годину і становитиме 4 години. А якщо святковий або неробочий день припадає на інший день тижня, то тривалість роботи у передсвятковий робочий день становитиме 6 годин.
Отже, у червер —7 березня — працівники, що працюють за шестиденним робочим тижнем, працюватимуть на годину менше. Тривалість роботи 7 березня для таких працівників становитиме — 6 годин.
Працівники із неповним робочим часом 7 березня працюватимуть увесь день
Якщо працівникам установлено режим неповного робочого часу — неповний робочий день чи неповний робочий тиждень, — за працю оплачують пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Тобто, якщо тривалість роботи у день напередодні свята — 7 березня — скоротити, то й розмір заробітної плати буде відповідно меншим.
Тож, працівникам із режимом неповним робочого часу тривалість роботи напередодні свята, зазвичай, не скорочують. Такої самої думки і Мінсоцполітики (листивід 28.08.2014 № 395/13/116-14 та № 397/13/116-14, від 05.06.2015 № 8403/0/14-15/10).
Тривалість роботи 7 березня при змінному графіку роботи
Згідно з пунктом 3 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138 (далі — Методичні рекомендації), при підсумованому обліку робочого часу робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі. Графіки роботи (змінності) розробляються так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 та 51 КЗпП.
Зчаста у безперервно діючих організаціях чи окремих видах робіт неможливо зменшити тривалість роботи (зміни) у передсвятковий день. Тому переробіток компенсують наданням працівникові часу відпочинку в інший день, або оплачують як години понадурочної роботи після закінчення облікового періоду, встановленого колективним договором (місяць, квартал, півріччя, рік тощо).
Кому 7 березня доведеться працювати 8 робочих годин
На деяких підприємствах Правилами внутрішнього трудового розпорядку може встановлюватися тривалість роботи у день напередодні свята — 9 годин. У такому разі 7 березня працівники змушені будуть працювати 8 годин.
При розрахунку в організації балансу робочого часу на рік норму статті 53 КЗпП має бути враховано, а тому за рік чи за будь-який інший обліковий період тривалість роботи зменшують при 40-годинному робочому тижні на відповідну кількість робочих годин.
У разі неможливості скорочення часу роботи на одну годину напередодні святкових та неробочих днів, працівникові має бути надано компенсацію шляхом скорочення робочого часу в інший день.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"