Мінсоцполітики в листі від 24.04.2017 № 1264/0/101-17/282 нагадало, що за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачують в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачують доплату у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплату праці якого здійснюють за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години.
При підсумованому обліку робочого часу оплачують як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому частинами 1 і 2 статті 106 КЗпП.
Режим підсумованого обліку робочого часу може вводитись на безперервно діючих підприємствах (в установах, організаціях), а також в окремих виробництвах (цехах, дільницях, відділеннях) і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу (ст. 61 КЗпП).
У випадку застосування підсумованого обліку робочого часу розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані таким чином, щоб робочий час, який зобов’язані відпрацювати працівники за обліковий період, установлений у колективному договорі (наприклад, рік), відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період (рік).
Годинну ставку для оплати надурочної роботи при обліковому періоді тривалістю рік обчислюють шляхом ділення окладу (місячної тарифної ставки), встановленого працівникові на момент нарахування зазначеної оплати (у кінці року — при обліковому періоді рік), на середньомісячне число годин за обліковий період (рік), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за рік, встановленої з дотриманням вимог статей 50 — 53, 67 і 73 КЗпП.
Ольга Догадіна,
експерт Експертус Кадри