Мінсоцполітики затвердило рекомендації щодо запровадження наставництва

Наставництво — навчання безпосередньо на робочому місці, коли досвідчені працівники передають набутий досвід і знання особі, що потребує професійного навчання.

Мінсоцполітики затвердило Методичні рекомендації щодо запровадження наставництва (наказ 11.10.2017 № 1611).

Мінсоцполітики рекомендує встановлювати наставництво над:

  • працівником, якого вперше прийнято на підприємство для виконання роботи за професією або на посаді;
  • молодим працівником, який закінчив загальноосвітній, професійно-технічний, вищий навчальний заклад, з яким укладено трудовий договір (контракт);
  • працівником, якого переведено для виконання роботи за іншою професією або на іншу посаду, якщо виконання ним функціональних обов’язків потребує набуття грунтовніших професійних знань, нових практичних навичок і вмінь.

До роботи з наставництва залучають кваліфікованих робітників, майстрів, інструкторів виробничого навчання, керівників структурних підрозділів або фахівців, яких не звільнено від основних посадових обов’язків (за їхньою згодою).

Насамперед на підприємстві мають розробити та погодити з профспілкою положення (процедуру) про наставництво та визначити кандидатури наставників. Наставників рекомендують визначати щороку рішенням керівників структурних підрозділів за погодженням з профспілкою.

Організовуватимуть роботу наставників на підприємстві керівники кадрового підрозділу (служби управління персоналом). За організацію наставництва у структурному підрозділі відповідатимуть керівники цих підрозділів.

Форми наставництва:

  • індивідуальне — за наставником закріплено одного працівника;
  • групове — наставник керує групою працівників;
  • колективно-індивідуальне — наставництво над одним працівником здійснює трудовий колектив;
  • колективно-групове наставництво — трудовий колектив здійснює наставництво над групою працівників.

Якщо за наставником закріплено групу працівників (не менше ніж п’ять осіб), його тимчасово увільняють наказом керівника підприємства від основної роботи зі збереженням за ним середньої заробітної плати на весь період наставництва.

В колективному договорі (положенні/процедурі про організацію наставництва на підприємстві) Мінсоцполітики рекомендує визначити види та умови застосування заохочення за наставництво:

  • преміювання за якісну підготовку працівника;
  • преміювання за дострокове завершення наставництва;
  • надання одноразової винагороди;
  • надання щорічної відпустки в зручний для наставника час;
  • вирішення питання щодо кар’єрного просування;
  • надання почесного звання «Найкращий наставник підприємства» тощо.

Мінсоцполітики підготувало зразки документів, що необхідні для організації наставництва на підприємстві:

Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30864

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33432

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40833

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді