Роботодавців можуть змусити укладати трудовий договір з ФОПами

Мінсоцполітики винесло на громадське обговорення проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці.

Звіт 10-ПІ у 2019 році

Зміни мають подолати фіктивну самозайнятість в Україні та додатково захистити права найманих працівників. У перспективі зобов'язати осіб, які виконують роботи або надають послуги на підставі деяких видів цивільно-правових договорів, мати статус суб'єкта підприємницької діяльності.

У тексті проекту вводиться новий термін «роботодавець». Це власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган (особа) чи фізична особа, яка в межах трудових відносин використовує найману працю.

Підставою для виникнення трудових відносин стане не тільки трудовий договір, а й доведення факту трудових відносин.


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Наявність таких відносин може встановлюватися в судовому порядку. Зверніть увагу, що саме відповідач зобов’язується довести відсутність факту трудових відносин. У той час як працівник може самостійно звернутися до Держпраці для встановлення такого факту. В свою чергу, за результатами здійснення заходів державного контролю, Держінспектор підтвердить або спростує факт наявності трудових відносин.

Факт наявності трудових відносин незалежно від назви та виду домовленостей встановлюється, якщо є хоча б три ознаки:

  • періодично (два і більше разів) особі надається винагорода у грошовій або натуральній формі за роботу, виконувану (послуги, надані) в інтересах іншої особи;
  • особисте виконання особою роботи (надання послуг) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженої нею особи;
  • винагорода за виконувану роботу (надані послуги) є єдиним джерелом доходу особи або становить 75 і більше % її доходу протягом 6 календарних місяців;
  • робота виконується (послуги надаються) на визначеному особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою, робочому місці з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку;
  • особа виконує роботи (надає послуги) подібні до роботи, що виконує штатний працівник роботодавця;
  • організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою;
  • тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою.

За порушення правил оформлення та допуску до роботи роботодавці змушені будуть платити штраф у розмірі від 15 до 30 МЗП.

Мінзарплата та мінімальний оклад у штатному розписі 2019

Роботодавців можуть змусити укладати трудовий договір з ФОП-ами
Ольга Догадінапровідний експерт Експертус Кадри
Закон «Про Державний бюджет України на 2019 рік» збільшив мінімальну зарплату та прожитковий мінімум. Наслідок — зростає розмір мінімального посадового окладу.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4872

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71693

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30775

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді