Звільнення з ініціативи роботодавця: що має знати кадровик

Незалежно від підстав розірвання трудового договору необхідно дотриматись законодавчих алгоритмів. Якщо ви допустите помилку при звільненні, суд може поновити працівника на роботі, тож доведеться сплатити за вимушений простій. Крім того, «ображений» працівник може поскаржитись Держпраці, тоді перевірки вам не уникнути. На що звернути увагу при звільненні працівника з ініціативи роботодавця нагадує ФПУ.

Звільнення з ініціативи роботодавця: що має знати кадровик


Федерація професійних спілок України нагадала, що звільнити працівника можна лише на певних підставах. Загальні підстави для звільнення з роботи регламентує стаття 40 КЗпП «Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу». Підстави для звільнення, що передбачені для спеціальних суб’єктів, містить стаття 41 КЗпП «Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов».

За будь-якої причини для звільнення працівника дотримуйтесь букви закону. Зокрема, при звільненні на підставі скорочення чисельності/штату маєте обов’язково виплатити вихідну допомогу (ст. 44 КЗпП). А також попередити працівника про таке звільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до дати звільнення (ст. 49-2 КЗпП).

Пам'ятайте, що існують обставини, при яких звільнення неприпустиме. Так, не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу:

  • в період тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 ст. 40 КЗпП);
  • у період перебування працівника у відпустці (це стосується і відпусток по догляду за дитиною).

Однак, це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Окремі категорії працівників користуються додатковим захистом. Приміром, розірвання трудового договору з певних підстав може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу профспілки, членом якої є працівник (ст. 43 КЗпП). Звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства потребує згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу цієї професійної спілки (ст. 252 КЗпП).

Лише у виняткових випадках допускається звільнення таких категорій працівників:

  • вагітні жінки, матері з дітьми до 3 років, одинокі матері з дітьми віком до 14 років (ст. 184 КЗпП);
  • неповнолітні працівники (ст. 198 КЗпП).

Якщо ініціатором розірвання трудового договору є роботодавець, у день звільнення він має не тільки видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок, а й видати працівнику копію наказу про звільнення з роботи (ст. 47 КЗпП).

У місячний термін після отримання наказу працівник може оскаржити його у суді. Цивільний процесуальний кодекс України допускає можливість розгляду таких справ у спрощеному порядку. При винесенні рішення про поновлення працівника на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Рішення про поновлення на роботі підлягає негайному виконанню (ст. 235 КЗпП). За кожен день вимушеного прогулу працівник отримує середній заробіток.

Отже, при звільненні працівників дотримуйтесь вимог законодавства. Не забудьте, що незаконно «ображений» працівник може поскаржитись до Держпраці. В такому випадку перевірки вашому підприємству не уникнути.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125292

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59497

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді