Працівнику ще немає 18 років: як звільнити, не порушуючи закон?

Законодавство передбачає низку гарантій для неповнолітніх працівників

image59

Звільнення під час війни: що радять професіонали

Законодавство передбачає низку гарантій для неповнолітніх працівників під час звільнення. Держпраці нагадала роботодавцям, на які законодавчі норми їм слід зважати в такій ситуації. 

Так, розірвати трудовий договір з неповнолітньою особою з власної ініціативи роботодавець може лише за погодженням з районною або міською службою у справах дітей (згідно з ст. 198 Кодексу законів про працю України).

Також роботодавець зобов’язаний працевлаштувати неповнолітніх працівників, якщо вони звільнені з таких причин (ст. 40 КЗпП):

  • зміна в організації виробництва і праці (зокрема ліквідація або перепрофілювання підприємства, скорочення чисельності кадрів або штату працівників, банкрутство);
  • виявлена невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню роботи; 
  • поновлення на роботі працівника, який виконував цю роботу раніше. 

Крім того, батьки, усиновителі та піклувальники неповнолітнього можуть вимагати розірвати трудовий договір (зокрема й строковий), якщо продовження роботи загрожує здоров’ю особи або порушує її законні інтереси (ст. 199 КЗпП). Вимагати розірвання трудового договору в таких випадках можуть також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125299

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59498

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді