Пояснення надала експерт із кадрових питань Олена Петровська
Під час воєнного стану звільнити працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності дозволяє спеціальна норма — частина 1 статті 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Датою звільнення є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність.
Як під час воєнного стану скоротити працівника, який хворіє
З практичного погляду, коли працівник хворіє, визначити конкретну дату припинення трудового договору неможливо, тому доведеться його звільняти в два етапи.
- Підготуйте наказ, в якому визначте дату звільнення за скороченням — перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності. Ознайомте працівника із наказом.
- Підготуйте наказ про звільнення за скороченням у день фактичного виходу працівника на роботу після хвороби.
Для ознайомлення працівника з наказом можна використовувати електронні канали комунікації. Як при цьому підтвердити ознайомлення працівника з наказом та чи потрібно складати протокол для фіксації передачі документів, розповідаємо детальніше за посиланням.
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Копію наказу про звільнення видають усім працівникам в день звільнення.
На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.