Звільнення у зоні бойових дій: які можливості надає законодавство?

У разі одностороннього розірвання трудового договору можуть використовуватися не всі підстави

Звільнення у зоні бойових дій: які можливості надає законодавство?Для працівників підприємств, розташованих у зоні бойових дій, законодавство передбачає особливі можливості при звільненні.

Через бойові зникли дії документи: як звільняти працівника?

Так, Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє таким працівникам не чекати два тижні після написання заяви про звільнення — згідно зі ст. 4 працівника звільняють у строк, вказаний у заяві.

Водночас розроблений механізм і для тих громадян, що виїхали зі свого місця проживання через загрозу внаслідок бойових дій і не встигли розірвати трудовий договір.

Так, внутрішньо переміщені особи можуть звільнитися в односторонньому порядку (відповідно до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). Для цього потрібно скласти письмову заяву про звільнення та засвідчити її у нотаріуса. Таку заяву відправляють роботодавцеві рекомендованим листом. Заяви та підтвердження відправлення листа достатньо для розірвання трудового договору. Якщо ж робота пошти на території, де розташоване підприємство, зупинена, заяву можна не надсилати роботодавцеві, а подати її до центру зайнятості за місцем проживання ВПО. В такому разі у заяві датою звільнення вказують день, наступний після подання заяви. 

Після цього центр зайнятості сам повідомлятиме про звільнення Пенсійний фонд та Державну податкову службу, а також роботодавця (для цього можуть використовувати телефон та електронну пошту). Внутрішньо переміщена ж особа отримує статус безробітної.

Важливо пам'ятати, що у разі одностороннього звільнення після виїзду з небезпечних територій воно може відбутися або за згодою сторін, або з ініціативи працівника. Це стосується і строкових трудових договорів, і договорів на невизначений термін. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
602594

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
150951

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
36104

Розірвання строкового трудового договору до закінчення строку його чинності

Строковий трудовий договір роботодавець та працівник укладають на певний період часу. Проте дострокове розірвання такого договору теж можливе. Хто та за яких умов має право це зробити — роз’яснюємо у статті.
24589

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
40360

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді