Примусова праця: ознаки злочину

Перелік основних рис примусу

image90

Трудовий договір із нефіксованим робочим часом

Конвенція Міжнародної організації праці № 29 (ст. 2.1) дає таке визначення примусової праці:

Примусова праця — усяка робота або служба, що вимагається від будь-якої особи під загрозою якогось покарання, для котрої ця особа не запропонувала добровільно своїх послуг.

Для визначення факту примусу можуть використовувати такі ознаки:

  • відсутність згоди на роботу (її недобровільний характер);
  • фізичне утримання на місці виробничої діяльності, обмеження свободи пересування;
  • психологічне примушення;
  • робота без оплати (наприклад, задля погашення боргу) або за дуже низьку платню;
  • робота в умовах, несумісних з поняттям гідної праці;
  • обман відносно виду та умов праці;
  • утримання посвідчень особи або інших документів;
  • загроза покарання (засоби утримання в ситуації примусової праці);
  • фактичне насильство або явна загроза.

Радимо орієнтуватися на цей перелік основних рис, щоб уникнути примусу до праці.

При цьому пам'ятайте: військова або альтернативна (невійськова) служба не вважається примусовою, як і робота чи служба, яку виконують за рішенням суду або відповідно до законів про надзвичайний чи воєнний стан.

За матеріалами Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
15996

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12304

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2024.
122553

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору 2024.
254715

Різниця між трудовим та цивільно-правовим договором

Трудовий договір та цивільно правова угода — два види договорів, що найчастіше укладаються між роботодавцем та працівником. Вони мають ряд важливих відмінностей, які впливають на права та обов’язки сторін, а також на порядок припинення відносин. У цій статті ви знайдете основні відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором а також корисні поради щодо того, що краще обрати трудовий чи цивільно-правовий договір
2219

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді