Відмова працівнику у відпустці: коли та як це можливо?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Роботодавець може відмовити не лише працівникам об’єктів критичної інфраструктури

Відмова працівнику у відпустці: коли та як це можливо?Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє роботодавцям відмовляти працівникам у всіх видах відпустки, окрім відпусток у зв’язку вагітністю та пологами та відпусток для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте це правило діє лише тоді, коли працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Щорічна основна відпустка

На інших працівників діють ті ж правила, що й для мирного часу. 

Тобто відмовити можна лише тоді, коли надання відпусток здійснюється за угодою між працівником і роботодавцем. Важливо пам'ятати, що в обов'язковому порядку надаються, наприклад, такі відпустки:

Відмовити у їх наданні роботодавець не має права.

Окремо слід розібратися із щорічними відпустками. Кодекс законів про працю України передбачає, що їх черговість визначається графіками, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації. Складаючи графік відпусток, слід враховувати інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку. Графік доводиться до відома всіх працівників.

Конкретний період надання відпустки у встановлених графіком межах узгоджують між собою працівник і роботодавець (працівника потрібно письмово повідомити про дату початку відпустки, і це має відбутися не пізніше ніж за два тижні до встановленого терміну).

На прохання працівника можливо розділити щорічну відпустку на частини будь-якої тривалості (якщо  основна безперервна становить щонайменше 14 календарних днів). Ці невикористані частини краще надати до кінця робочого року (не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка).

Якщо ж щорічна відпустка переноситься, то новий термін встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Отже, у підприємство вже має можливість відмовити у наданні щорічної відпустки поза строками, визначеними у графіку.

За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Харківській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

додаток

Робота неповнолітніх: правові норми, обмеження та практичні аспекти оформлення

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу на «чорнобильську» відпустку

Роботодавець оформлює надання додаткової оплачуваної відпустки постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорії наказом. Скачайте зразок оформлення наказу на «чорнобильську» відпустку, щоб не упустити жодної деталі.
16504

Щорічна відпустка наперед: брати чи ні?

Працівник вийшов з щорічної відпустки, після чого прийняв рішення звільнитися. Однак він не відпрацював робочий рік, за який йому було надано відпустку. Очевидно, що кожному роботодавцю захочеться повернути гроші за ті дні відпустки, які не є відпрацьованими. Зробити це можливо, але за певних умов.
18886

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538929

Покладення обов’язків на час відпустки: оформлюємо заміну правильно

На час відпустки основного працівника передбачена можливість виконання його обов’язків іншим працівником. Як правильно оформити покладання обов’язків на час відпустки, зокрема, коли директор йде у відпустку, читайте у статті
100039

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді