Додаткова відпустка на дітей: дороговказ для кадровика
Кодекс Законів про працю України та Закон «Про відпустки» передбачають надання щорічної додаткової оплачуваної відпустки таким категоріям працівників:
- одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років (або дитину з інвалідністю);
- усиновлювачам;
- одному з батьків особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- одному з прийомних батьків;
- одинокій матері або батьку дитини (або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи).
Важливо, що відпустка батькові надається не лише тоді, коли він виховує дитину самостійно, а й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі.
Тривалість додаткової відпустки працівникам з дітьми становить 10 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів).
Право громадян на таку відпустку не залежить від форми власності чи виду діяльності підприємства, а також від того, чи працює особа зараз. Наприклад, матері, що перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку можуть або скористатися цим правом, або передати його батькові дитини.
Важливо, що використати таку додаткову соціальну відпустку може лише один з батьків (пара може самостійно обирати, хто саме).
Для того, щоб підтвердити своє право на додаткову відпустку, працівник або працівниця мають надати роботодавцеві будь-який документ на підтвердження того, що другий з батьків не отримував такої відпустки. Це може бути:
- довідка з місця роботи другого з батьків;
- копія трудової книжки;
- витяг із електронної трудової книжки з порталу електронних послуг ПФУ;
- дані про трудовий та страховий стаж із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування ПФУ;
- довідка з центру зайнятості;
- довідка про заняття підприємницькою діяльністю.
Документ має бути належним чином оформлений і засвідчений.
Слід пам'ятати, що ці правила стосуються саме батька та матері дитини (незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі), а не подружжя як такого.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці