Як звільнити за власним бажанням
Попередження за два тижні є умовою розірвання трудового договору, проте цього достатньо лише тоді, коли йдеться про договір, укладений на невизначений строк. Що ж до розірвання строкових трудових договорів з ініціативи працівників, це можливо лише за деяких обставин. Радимо пам'ятати, які обставини передбачені законодавством.
На вимогу працівника
У разі:
- хвороби чи інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором;
- порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного або трудового договору.
У зв’язку з веденням бойових дій
Якщо підприємство, установа, організація розташовані у районах, де відбуваються бойові дії, та наявна загрози для життя і здоров’я працівника (за винятком виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури або примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану). Договір розривають у термін, вказаний у заяві працівника.
За згодою сторін трудового договору
Має бути досягнута згода обох сторін трудового договору, при цьому ініціювати дострокове припинення дії укладеного трудового договору можуть і працівник, і роботодавець.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.