Закону України «Про оплату праці» та Кодекс законів про працю України зобов'язують роботодавців встановлювати у колективному договорі форми і системи оплати праці, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів та умови запровадження надбавок, доплат і премій. Якщо ж колективного договору немає, ці питання погоджують з профспілкою.
Чи ознайомлювати працівників із наказами про зміну посадового окладу
Важливо пам'ятати, що питання оплати праці визначаються у трудовому договорі, який закрпілює за працівником обов'язок виконувати роботу, а за роботодавцем — виплачувати заробітну плату та забезпечувати належні умови праці.
Якщо ж умови трудового договору змінюються (зокрема, якщо йдеться про оплату праці), роботодавець має погодити оновлення з працівниками.
У Держпраці зауважили, що це так само стосується і підвищення заробітної плати. Варто пам'ятати, що це не іноді може призвести до втрати працівником прав на певні соціальні виплати (субсидії тощо). Тож повідомити працівника про збільшення зарплати так само необхідно заздалегідь. Як саме слід оформлювати та здійснювати повідомлення про покращення умов трудового договору (зокрема, підвищення зарплати), законодавство не регламентує, тож визначити це можна довільно.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті