Суспільно корисні роботи: обмеження і соціальні гарантії

Усі працівники мають виконувати роботи офіційно

Суспільно корисні роботи: обмеження і соціальні гарантії Державна служба з питань праці дає таке визначення:

Суспільно корисні роботи — це види тимчасової трудової діяльності, до яких залучаються працездатні особи в умовах воєнного стану.

Такі роботи можуть проводити під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру. Також до суспільно корисних робіт належить задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи життєдіяльності населення.

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Зазвичай виконання таких робіт не потребує спеціальної професійної підготовки.

Водночас слід пам'ятати, що суспільно корисні роботи заборонено виконувати: 

  • на радіаційно або хімічно забруднених територіях;
  • в районах проведення бойових дій;
  • в районах виникнення небезпечних і особливо небезпечних інфекційних хвороб;
  • у місцях розташування вибухонебезпечних предметів;
  • на необоронюваній місцевості.

Важливою особливістю є те, що такі роботи не можуть бути пов’язані з підприємницькою діяльністю (або будь-якою іншою, спрямованою на отримання прибутку).

До суспільно корисних робіт залучають працездатних осіб, які не залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньовані за підприємствами для виконання оборонних робіт або ж не залучені до заходів національного спротиву. Важливо, щоб такі особи не мали обмежень до роботи в умовах воєнного стану. Це можуть бути:

  • зареєстровані безробітні та інші незайняті особи (ВПО зокрема);
  • працівники підприємств, не залучені до виконання мобілізаційних завдань та не зараховані до складу формувань цивільного захисту (за погодженням з їхніми керівництвом, як переведення, за працівниками залишаються їхні посади);
  • особи, зайняті в особистому селянському господарстві;
  • студенти ВНЗ, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів;
  • самозайняті особи.

З усіма працівниками потрібно укласти строковий трудовий договір — вимоги законодавства про охорону праці та загальнообов’язкове державне соціальне страхування поширюються на всіх залучених до суспільно корисних робіт осіб.

Загалом же під час організації суспільно корисних робіт варто керуватся Порядком Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 р. № 753.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
430

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
4686

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді