Тимчасове переведення: підстави та оформлення
Види тимчасових переведень
Законодавство України містить норми, які регулюють, зокрема, види тимчасових переведень у межах підприємства.
Перший вид тимчасового переведення — це тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором.
Тут може бути два варіанти:
1. Тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором за згодою працівника (ч. 1 ст. 33 КЗпП). Працівники можуть бути тимчасово переведені на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором тільки за їх згодою.
2. Тимчасове переведення на іншу роботу не обумовлену трудовим договором без згоди працівника (ч. 2 ст. 33 КЗпП).
Без згоди працівника тимчасове переведення на іншу роботу можливе із дотриманням таких умов:
- якщо ця робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я;
- лише для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей.
Тимчасово перевести працівника можна на строк, необхідний, щоб усунути або ліквідувати надзвичайну ситуацію, але не більше одного місяця. Однак законодавство не обмежує кількість таких переведень на рік.
Тимчасові працівники можуть розраховувати на оплату праці за виконану роботу у розмірі, що не нижчий, ніж середній заробіток за попередньою роботою.
Другий вид тимчасового переведення — це тимчасове переведення на іншу роботу в разі простою (ст. 34 КЗпП). У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
У період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), із дотриманням таких умов:
- якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я;
- лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей;
- з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.
Цю норму регламентує ч. 1 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.
Продемонструємо порядок тимчасового переведення працівника на посаду, на якій «постійний» працівник оформив відпустку для догляду за дитиною до трьох років.
Тимчасове переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором
Тимчасове переведення на іншу посаду (роботу), не обумовлену трудовим договором, допускається за згодою працівника. Такий спосіб, зокрема, доречний під час тривалої відсутності основного працівника на час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
До відома!
Строк тимчасового переведення на іншу роботу роботодавець і працівник встановлюють також за домовленістю. Він визначається конкретним терміном або часом настання певної події (наприклад, повернення на роботу працівниці з відпустки для догляду за дитиною).
Нюанси тимчасового переведення в межах одного підприємства — при такому переведенні трудовий договір не розривається.
Оформлення тимчасового переведення
Оформлення тимчасового переведення працівника на іншу роботу передбачає:
- подання працівником заяви про тимчасове переведення на іншу посаду;
- видання керівником наказу про тимчасове переведення;
- внесення запису в трудову книжку працівника про тимчасове переведення;
- відображення відомостей про тимчасове переведення на іншу роботу в особовій картці та облікових документах особової справи працівника.
Подання працівником заяви про тимчасове переведення на іншу роботу
Для оформлення тимчасового переведення на посаду, з якої основний працівник пішов у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працівником, якого переводять, подається заява про тимчасове переведення на іншу посаду.
У заяві працівник обов’язково зазначає, що на час тимчасового переведення, робоче місце за попередньою посадою за ним зберігається.
Зразок заяви про тимчасове переведення на іншу посаду
Підготовка наказу про тимчасове переведення на іншу роботу
Аби видати наказ про тимчасове переведення на іншу посаду у випадку, що ми розглядаємо, крім заяви працівника про тимчасове переведення на іншу роботу, потрібен ще виданий наказ про надання основному працівнику відпустки для догляду за дитиною.
У наказі про переведення необхідно також зазначити посадовий оклад за новою посадою та гарантувати працівнику повернення на попередню посаду.
Зразок наказу про тимчасове переведення на іншу посаду
СКАЧАТИ Внесення запису в трудову книжку про тимчасове переведення на іншу роботу
Якщо трудову книжку зберігає працівник, роботодавець на його вимогу зобов’язаний вносити до трудової книжки записи про переведення (ч. 3 ст. 48 КЗпП). КЗпП не визначає, про яке переведення йдеться: постійне чи тимчасове. Тому за бажанням працівника вносимо запис в трудову книжку про тимчасове переведення.
Якщо трудовий договір з працівником уклали до 10.06.2021 і трудову книжку зберігає роботодавець, керуємось Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58), яка зобов’язує вносити до трудової книжки працівника відомості про переведення на іншу постійну роботу (абзац 2 п. 2.2 Інструкції № 58). Утім, і в цій ситуації варто внести запис про тривале тимчасове переведення працівника на іншу посаду, якщо працівник бажає мати такий запис в трудовій книжці.
Отже, у графі 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки зазначаємо: «Переведено на посаду начальника відділу кадрів», у графі 4 — робимо посилання на наказ про переведення. Про тимчасовий характер переведення не зазначаємо.
Формулювання запису про переведення залежить від того, до якої категорії належить посада (професія), на яку переводять працівника.
Відображаємо відомості про тимчасове переведення на іншу роботу в особовій картці та облікових документах особової справи
Відомості про переведення внесіть в особову картку (типова форма № П-2) та в доповнення до особового листка з обліку кадрів, що є одним з основних облікових документів особової справи.
До особової справи долучіть копію наказу про переведення, засвідчену у встановленому порядку.
Увага!
Працівника, якого тимчасово переведено на іншу роботу, необхідно ознайомити з посадовою інструкцією за новою посадою під особистий підпис.