Звільнення працівника: особливості воєнного стану

Окрім зміни умов, з'явилися нові підстави для звільнення

Звільнення працівника: особливості воєнного стануПід час воєнного стану роботодавцям слід керуватися не лише Кодексом законів про працю України, а й Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ. Цей закон зупиняє дію певних положень КЗпП.

Як звільняти працівників під час воєнного стану

Так, згідно з КЗпП, звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці заборонене. 

А от Закон № 2136-ІХ такі дії допускає (безумовно, за наявності підстав для такого звільнення). При цьому датою звільнення є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності день після завершення відпустки.

Зауважте: заборона на звільнення зберігається стосовно працівниць та працівників, які перебувають у відпустці у зв’язку вагітністю та пологами та відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У Державній службі з питань праці нагадали також про нову підставу для звільнення — відсутність працівника на роботі понад чотири місяці поспіль (на варто плутати зі звільненням за прогул).

З цієї причини можна розірвати трудовий договір, якщо одночасно наявні обидва таких фактори:

  • відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці поспіль;
  • відсутність інформації у роботодавця про причини відсутності працівника.

Важливо, що лише один з двох пунктів не може стати причиною для звільнення.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення директора товариства

Як оформити звільнення директора товариства, внести правильний запис до трудової книжки про звільнення директора, одержати зразки наказів про виконання обов’язків та про звільнення директора? Пропонуємо скористатися нашими порадами у цій статті
106470

Звільнення за переведенням на інше підприємство

Звільнення за переведенням на роботу на інше підприємство, крім згоди працівника, передбачає домовленість роботодавців. Про порядок звільнення у зв’язку з переведенням та про особливості такого звільнення під час воєнного стану читайте у цій статті
122696

Наказ про звільнення за прогул: зразок

Звільнення працівника на підставі пункту четвертого статті 40 КЗпП — за прогул — оформлюють відповідним наказом. Скачайте зразок наказу про звільнення за прогул без поважних причин, щоб дотримати вимог законодавства з праці та ДСТУ 4163:2020.
50604

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді