Відмова у відпустці: правила мирного та воєнного часу

Відмовити можна у наданні лише деяких видів відпусток

Відмова у відпустці: правила мирного та воєнного часуПід час воєнного стану лише працівникам критичної інфраструктури можуть відмовити у відпустці (окрім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) — така можливість передбачена Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Як надавати відпустки в умовах воєнного стану

У всіх інших ситуаціях слід керуватися правилами надання відпусток у мирний час. Відповідно, можна відмовити у відпустці, якщо її надання відбувається за угодою між працівником і роботодавцем. Наприклад, це:

  • відпустка без збереження заробітної плати без обмеження строку у 15 календарних днів;
  • щорічна відпустка поза строками, визначеними графіком відпусток (згідно зі ст. 80 Кодексу законів про працю України, при перенесенні щорічної відпустки на новий термін її надання встановлюють за згодою між працівником і власником).

Тут варто пам'ятати, що графіки щорічних основних відпусток складають з урахуванням інтересів виробництва та особистих інтересів працівників. Потім графіки затверджує роботодавець і документ доводиться до відома всіх працівників. При цьому конкретний період надання щорічних відпусток у межах графіків узгоджують роботодавець і працівник. Важливо, що керівник має письмово повідомити працівника про дату початку відпустки щонайменше за два тижні.

Що ж до поділу щорічної відпустки, то це можливо лише тоді, коли основна безперервна частина її становитиме не менш ніж 14 календарних днів. 

Якщо ж надання певного виду відпусток є обов'язковим, роботодавець не повинен відмовляти в них працівникові (не на об'єкті критичної інфраструктури). Зокрема, йдеться про щорічні відпустки за графіком, навчальні, творчі відпустки, відпустки для участі у змаганнях, відпустки для працівників, які мають дітей.

За матеріалами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка за роботу за комп’ютером: розрахуйте тривалість правильно

Майже всі офісні працівники, так звані «білі комірці», працюють із комп’ютером. Як визначити, кому з працівників і якої тривалості слід надавати щорічну додаткову відпустку за роботу на комп’ютері? Чи потрібно проводити атестацію робочих місць за умовами праці? Як вести облік часу, відпрацьованого на комп’ютері? Чи обов’язково, взагалі, надавати працівникам таку відпустку?
98516

Графік відпусток: бланк та зразок оформлення

Бланк графіку відпусток — це документ, який дозволяє організації планувати і контролювати відпустки працівників протягом року. Щоб дізнатися, що передбачає графік відпусток (рекомендована форма), читайте цю статтю.
62580

Тривалість щорічної основної відпустки після відпустки для догляду за дитиною

До кадровиків звернулась працівниця, яка щойно приступила до роботи після відпустки по догляду за дитиною, з проханням роз’яснити скільки невикористаних днів щорічної відпустки у неї залишилося до «декрету» і чому саме стільки? Щоб відповісти на ці запитання кадровик має знати, які саме періоди зараховують до стажу роботи, що дає право на отримання щорічної відпустки, та правильно розрахувати кількість днів невикористаної відпустки.
68357

Оформлення наказу про відпустку на Свято першого дзвоника 2024

Працівник хоче взяти відгул 1 вересня (цьогоріч Свято першого дзвоника припадає на 2 вересня) — дитина йде до школи. Директор не заперечує. Як оформити відпустку матері першокласника? Є варіанти: надати щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати
18358

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді