Відмова у відпустці: правила мирного та воєнного часу

Відмовити можна у наданні лише деяких видів відпусток

Відмова у відпустці: правила мирного та воєнного часуПід час воєнного стану лише працівникам критичної інфраструктури можуть відмовити у відпустці (окрім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) — така можливість передбачена Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Як надавати відпустки в умовах воєнного стану

У всіх інших ситуаціях слід керуватися правилами надання відпусток у мирний час. Відповідно, можна відмовити у відпустці, якщо її надання відбувається за угодою між працівником і роботодавцем. Наприклад, це:

  • відпустка без збереження заробітної плати без обмеження строку у 15 календарних днів;
  • щорічна відпустка поза строками, визначеними графіком відпусток (згідно зі ст. 80 Кодексу законів про працю України, при перенесенні щорічної відпустки на новий термін її надання встановлюють за згодою між працівником і власником).

Тут варто пам'ятати, що графіки щорічних основних відпусток складають з урахуванням інтересів виробництва та особистих інтересів працівників. Потім графіки затверджує роботодавець і документ доводиться до відома всіх працівників. При цьому конкретний період надання щорічних відпусток у межах графіків узгоджують роботодавець і працівник. Важливо, що керівник має письмово повідомити працівника про дату початку відпустки щонайменше за два тижні.

Що ж до поділу щорічної відпустки, то це можливо лише тоді, коли основна безперервна частина її становитиме не менш ніж 14 календарних днів. 

Якщо ж надання певного виду відпусток є обов'язковим, роботодавець не повинен відмовляти в них працівникові (не на об'єкті критичної інфраструктури). Зокрема, йдеться про щорічні відпустки за графіком, навчальні, творчі відпустки, відпустки для участі у змаганнях, відпустки для працівників, які мають дітей.

За матеріалами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розраховуємо залишок відпусток наприкінці року

Для того щоб спланувати на майбутній рік графік відпусток, насамперед слід визначити залишок невикористаної відпустки за поточний, а можливо — і за попередні роки. Щоб не розгубитися в розрахунках користуйтеся довідкою про залишок відпустки. Що має містити довідка про залишок відпустки та як виглядає формула розрахунку днів відпустки — у статті.
20779

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2024 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
521021

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
192765

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520982

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді