Як організувати громадські роботи чи роботи тимчасового характеру з безробітними
Під час воєнного стану громадян можуть залучати до суспільно корисних робіт. Держпраці дає таке визначення цього поняття:
Суспільно корисні роботи — тимчасова трудова діяльність працездатних осіб в умовах воєнного стану, що провадиться для виконання робіт оборонного характеру, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення.
Здебільшого такі роботи не потребують спеціальної професійної підготовки.
Залучати до суспільно корисних робіт можуть:
- безробітних та незайнятих осіб;
- працівників підприємств, що функціонують в умовах воєнного стану (за погодженням з керівництвом), якщо такі працівники не залучені до виконання мобілізаційних завдань та не зараховані до складу позаштатних формувань цивільного захисту — це оформлюють як переведення;
- осіб, зайнятих в особистому селянському господарстві;
- студентів вишів та учнів профтехнічних навчальних закладів;
- самозайнятих осіб.
При цьому не можуть бути залучені такі особи:
- діти до 15 років;
- жінки з дітьми до 3 років;
- вагітні (якщо роботи можуть негативно вплинути на стан їхнього здоров’я).
З усіма працівниками укладають строкові трудові договори. Для працівників, яких перевели з підприємств, оплата праці не може бути нижчою за середню заробітну плату за основним місцем роботи, для решти — не нижчою за мінімальну заробітну плату. Також законодавство гарантує дотримання загальних стандартів щодо відпусток та відпочинку між змінами, тривалості робочого часу тощо.
Важливо пам'ятати, що суспільно корисні роботи у жодному разі не можуть бути пов'язані пов’язані з підприємницькою діяльністю та одержанням прибутку.