Кодекс законів про працю України (ст. 49-5) передбачає, що спрощений режим регулювання трудових відносин застосовують, коли:
- роботодавець є суб’єктом малого або середнього підприємництва (згідно з законодавством) з середньою кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більш ніж 250 осіб;
- працівник має заробітну плату, яка більш ніж у 8 разів перевищує встановлену законом мінімальну заробітну плату на місяць.
За спрощеного режиму працівник та роботодавець можуть самостійно врегулювати, зокрема, такі аспекти:
- виникнення і припинення трудових відносин;
- система оплати праці та розмір заробітної плати;
- надбавки, доплати, премії, винагороди, заохочувальні та інші виплати;
- норми робочого часу та відпочинку.
У Держпраці наголосили, що врегулювання цих аспектів має відбуватися за взаємною згодою та з урахуванням норм КЗпП.
Важливо, що за спрощеного режиму регулювання трудовий договір є основним засобом регулювання трудових відносин. Після підписання договору працівника вважають поінформованим про умови праці та наявність на робочому місці небезпечних факторів.
Зауважте: трудовий договір укладають в письмовій формі у двох примірниках державною мовою. За згодою його можна укласти у вигляді електронного документа.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
Спрощений режим трудових відносин наразі можна застосовувати тільки на час воєнного стану. Водночас зміни, запроваджені відповідним законом, внесені до КЗпП. Припускаємо, що законодавці планують, щоб роботодавці з працівниками перейшли до індивідуального регулювання трудових відносин. Хто може застосовувати спрощений режим? Як укладати трудовий договір й оплачувати працю працівників, — роз’яснюємо у статті
Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.