Заробітна плата: гарантії для працівників під час війни

У деяких випадках роботодавців можуть звільнити від відповідальності за несвоєчасні виплати

Заробітна плата: гарантії для працівників під час війниКодекс законів про працю України (ч. 1 ст. 94) дає таке визначення:  

Заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку, за трудовим договором, роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. 

КЗпП встановлює першочерговість виплати заробітної плати працівникам, а Закон України «Про оплату праці» (ч. 6 ст. 24) закріплює своєчасність та незалежність видачі зарплати від інших платежів.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» враховує вплив бойових дій та зобов'язує роботодавців:

  • здійснювати виплату заробітної плати на умовах, визначених трудовим договором;
  • вживати всіх можливих заходів для своєчасного отримання заробітної плати працівниками.

Чи можна через брак коштів не виплачувати зарплату під час воєнного стану

Водночас законодавство дозволяє: 

  • відтермінування строків виплати заробітної плати до моменту відновлення діяльності підприємства, якщо зараз виплати неможливі через бойові дії;
  • звільнення від відповідальності за порушення строків оплати праці (якщо таке порушення сталося внаслідок бойових дій або інших обставин непереборної сили).

Зауважте: Держпраці наголошує, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не скасовує зобов'язань щодо власне виплат.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Зміни у бронюванні

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6064

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
47738

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
23832

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
103689

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
249728

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді