Законодавство України забороняє будь-яку дискримінацію у трудовій сфері. Так, Кодекс законів про працю (ст. 22) містить заборону відмовляти у прийнятті на роботу з підстав, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей працівника, або з інших підстав, не передбачених законом (відмова без будь-яких мотивів).
Мобінг: зони відповідальності роботодавця
Водночас наразі Держпраці повідомила, що рівень дискримінації за віком (ейджизм) за масштабами наближається до гендерної нерівності.
Так, жертвами цього явища можуть бути молоді працівники (до 25 років), проте більш за все потерпають літні особи. Зокрема, йдеться про стереотипи щодо здатності до навчання. Крім того, роботодавці зазвичай надають перевагу працевлаштуванню молодших осіб, яким можна встановити меншу оплату праці.
У Держпраці наголосили, що громадяни можуть подати скаргу в разі порушення їхніх прав (слід звертатись до органів держвлади або до суду).
Так, насамперед слід пам'ятати, що у разі відмови у прийнятті на роботу власник підприємства повинен на вимогу особи надати письмове пояснення стосовно причин такої відмови.
Водночас слід пам'ятати, що певні вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника можуть встановлюватися законодавством.
За матеріалами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.