Простій під час воєнного стану пропонують оплачувати за кошти Держбюджету
Простій під час воєнного стану
Оплата часу простою не з вини працівника належить до мінімальних державних гарантій в оплаті праці (ст. 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).
Коли запровадили воєнний стан, роботодавці втратили можливість оплачувати час простою не з вини працівників та зупиняють роботу за таких обставин. Щоб забезпечити дію державних гарантій в оплаті часу простою, один із депутатів ВРУ зареєстрував проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 113 Кодексу законів про працю України щодо гарантування оплати часу простою під час воєнного чи надзвичайного стану на території України» від 22.03.2024 № 11109.
Зміни до статті 113 КЗпП передбачають, що час простою не з вини працівника на період воєнного чи надзвичайного стану на території України оплачуватимуть за рахунок коштів Держбюджету у порядку, що визначить КМУ.
Наразі простій не з вини працівника оплачує роботодавець у розмірі:
- не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу);
- середнього заробітку, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища.
Ірина Матійко
За матеріалами ВРУ