Звільняємо працівника на лікарняному: підводні камені

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Зверніть увагу на підводні камені, які можуть стати на заваді звільненню

Звільняємо працівника на лікарняному: підводні камені

Тимчасова непрацездатність особи як така не може бути підставою для звільнення. Водночас Закон України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» (ст. 5) надає роботодавцеві можливість звільнити працівника, коли той перебуває на лікарняному (або у відпустці). Для цього потрібно, щоб були наявні законні підстави для звільнення з ініціативи роботодавця.

Як під час воєнного стану скоротити працівника, який хворіє

В такому разі датою звільнення є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності (або ж перший день після відпустки).

Єдиним винятком, коли не допускається звільнення з ініціативи роботодавця, є перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або ж у відпустці для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.

У Держпраці наголосили також на тому, що листок непрацездатності іноді може стати на заваді звільненню через час відкриття.

Так, Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, передбачає, що листок непрацездатності видається в день установлення непрацездатності (окрім випадків лікування в стаціонарі). Але, якщо особа звернулася по допомогу та була визнана непрацездатною вже після завершення робочого дня, лікарняний можуть відкрити з наступного календарного дня (за згодою пацієнта).

Відповідно, якщо звільнення заплановане на день видачі лікарняного, воно не буде обґрунтованим — навіть якщо листок непрацездатності відкрили вже після завершення робочого дня.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671682

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173777

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306583

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
677643

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68852

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді