Тимчасова непрацездатність особи як така не може бути підставою для звільнення. Водночас Закон України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» (ст. 5) надає роботодавцеві можливість звільнити працівника, коли той перебуває на лікарняному (або у відпустці). Для цього потрібно, щоб були наявні законні підстави для звільнення з ініціативи роботодавця.
Як під час воєнного стану скоротити працівника, який хворіє
В такому разі датою звільнення є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності (або ж перший день після відпустки).
Єдиним винятком, коли не допускається звільнення з ініціативи роботодавця, є перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або ж у відпустці для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
У Держпраці наголосили також на тому, що листок непрацездатності іноді може стати на заваді звільненню через час відкриття.
Так, Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, передбачає, що листок непрацездатності видається в день установлення непрацездатності (окрім випадків лікування в стаціонарі). Але, якщо особа звернулася по допомогу та була визнана непрацездатною вже після завершення робочого дня, лікарняний можуть відкрити з наступного календарного дня (за згодою пацієнта).
Відповідно, якщо звільнення заплановане на день видачі лікарняного, воно не буде обґрунтованим — навіть якщо листок непрацездатності відкрили вже після завершення робочого дня.
За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці