Працівник зможе звернутись до суду в будь-який строк, щоб стягнути належну йому зарплату, — законопроєкт

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Норми КЗпП приведуть у відповідність до висновків суду

Працівник зможе звернутись до суду в будь-який строк, щоб стягнути належну йому зарплату, — законопроєкт Як звільняти з роботи

У ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 233 Кодексу законів про працю України щодо забезпечення права застосування необмеженого строку звернення працівника до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати» від 22.03.2024 № 11107 (далі — Законопроєкт № 11107).

Законопроєкт № 1107 передбачає зміни до статті 233 КЗпП, яка регламентує строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів.

Зараз діє норма, яка встановлює для працівника тримісячний строк, з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися, що порушили його права, щоб звернутись з заявою до суду та вирішити трудовий спір, а у справах про звільнення — в місячний строк з дня, коли йому вручили копію наказу про звільнення або з дня коли видали трудову книжку (ч. 1, 2 ст. 233 КЗпП).

Конституційний та Верховний суди офіційно тлумачили статтю 233 КЗпП та наголошували, що працівник має право звернутись до суду, щоб стягнути зарплату, яка йому належить, в будь-який строк, якщо роботодавець порушив законодавство про оплату праці. Такі висновки містять рішення Конституційного суду від 15.10.2013 № 8-рп/2013 та постанова Верховного суду від 04.04.2023 у справі № 640/8348/21.

Тому автор Законопроєкту № 11107 пропонує встановити, що працівник має право звернутись до суду, щоб стягнути зарплату та усі виплати, які йому належать згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, установлених законодавством, без обмеження будь-яким строком та незалежно від того, чи нарахував такі суми роботодавець, який порушив законодавство про оплату праці.

Ірина Матійко

За матеріалами ВРУ

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125140

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59439

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34184

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113291

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14225

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді