Дошкільну освіту реформують, — ВРУ ухвалила Закон
Яка тривалість робочого часу вчителя
6 червня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про дошкільну освіту» (законопроєкт від 13.09.2022 № 8030; далі — Закон).
Закон розширює організаційну, кадрову, фінансову автономію закладів дошкільної освіти, зокрема, — визначати власну структуру, встановлювати власні правила внутрішнього розпорядку; штатні розписи; самостійно розподіляти фонд оплати праці, визначати премії, доплати, винагороди, інші види заохочень працівників.
Розділ V «Засади та особливості трудових відносин у закладах дошкільної освіти» Закону регламентує як призначати, звільняти керівника закладу дошкільної освіти та працівників; встановлює робочий час, час відпочинку та умови оплати праці.
Засновник державного або комунального закладу дошкільної освіти призначає за конкурсом керівника закладу та укладає з ним трудовий договір (контракт) строком на шість років. Після закінчення цього строку, дію договору (контракту) засновник може продовжити на такий самий строк без додаткового конкурсу. Продовжити строк дії трудового договору (контракту) на невизначений строк не можна. З особою, яку призначають на посаду керівника державного або комунального закладу дошкільної освіти вперше, укладають трудовий договір (контракт) строком на два роки. Сторони мають право продовжити такий трудовий договір (контракт) ще на чотири роки без конкурсу.
Передбачили скорочену тривалість робочого часу педагогічних працівників на тиждень на одну тарифну ставку, яка становить 35 годин для керівника, вихователя-методиста, соціального педагога, асистента вихователя та 30 годин для вихователя, практичного психолога та інших педагогічних працівників. Зменшили норму педагогічного навантаження для вихователя та інструктора з фізкультури — 25 годин на тиждень.
Встановили тривалість щорічної оплачуваної відпустки на рівні 56 календарних днів для всіх педагогічних працівників, а не лише вихователів.
Передбачили, що засновники державних і комунальних закладів дошкільної освіти мають право встановлювати посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, який визначив КМУ, а також мають право встановлювати для працівників додаткові винагороди та допомоги.
Закон набере чинності з дня, наступного за тим, коли його опублікують та почне діяти через один рік після набрання чинності. З цього часу втратить чинність Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III.
Остаточний текст Закону ще не оприлюднили.
Ірина Матійко