Атестація робочих місць: строки, покарання та особливості воєнного стану

Дізнайтесь, як часто слід проводити атестацію

Атестація робочих місць: строки, покарання та особливості воєнного стану

Атестацію робочих місць за умовами праці проводять на підприємствах, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків і безпосередньо зараз, і в майбутньому. Метою процесу є встановлення ступенів шкідливих умов. 

Чи проводити атестацію робочих місць під час війни

Держпраці надає таке визначення: 

Атестація робочих місць за умовами праці — це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності.

Атестацію проводять незалежно від форми власності і господарювання, керуючись Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ. Відповідальність за своєчасну та атестацію несе керівник підприємства. 

Проведенням атестації займається атестаційна комісія, куди, зокрема, входить уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації (або уповноважена найманими працівниками особа). Склад і повноваження комісії визначають наказом.

Оцінку гігієнічних факторів виробничого середовища проводять лабораторії, які отримали атестацію від Держпраці і МОЗ. Контролювати якість проведеної атестації має Держпраці.

Що ж до строків, то вони встановлюються колективним договором, проте важливо пам'ятати, що це може відбуватися не рідше ніж раз на п’ять років. Крім того, можливо проведення позачергової атестації — у разі докорінної зміни умов і характеру праці.

За результатами атестації до карти умов праці вносять відповідні відомості. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників погоджують з профспілковим комітетом і затверджують наказом по підприємству. Такий документ слід зберігати 50 років. 

Крім того, результати атестації потрібні не лише для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій, а й для покращення умов праці і оздоровлення працівників

Атестація робочих місць: строки, покарання та особливості воєнного стану

СКАЧАТИ

Непроведення атестації на підприємстві є порушенням, за яке керівник можуть притягти до адміністративної відповідальності. До того ж, працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого строку та звернутися до суду за відшкодуванням матеріальних і моральних збитків.

На тих підприємствах, які фінансуються з бюджету та продовжують виплачувати компенсації працівникам, можуть виникнути проблеми з перевіркою та оподаткуванням.

Зауважте: під час війни атестацію, строк проведення якої настав у період воєнного стану, можна провести впродовж 6 місяців з дня його припинення, а в цей час діятимуть результати попередньої атестації.

За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5360

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
803

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529386

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123494

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
341

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді