Атестацію робочих місць за умовами праці проводять на підприємствах, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків і безпосередньо зараз, і в майбутньому. Метою процесу є встановлення ступенів шкідливих умов.
Чи проводити атестацію робочих місць під час війни
Держпраці надає таке визначення:
Атестація робочих місць за умовами праці — це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності.
Атестацію проводять незалежно від форми власності і господарювання, керуючись Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ. Відповідальність за своєчасну та атестацію несе керівник підприємства.
Проведенням атестації займається атестаційна комісія, куди, зокрема, входить уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації (або уповноважена найманими працівниками особа). Склад і повноваження комісії визначають наказом.
Оцінку гігієнічних факторів виробничого середовища проводять лабораторії, які отримали атестацію від Держпраці і МОЗ. Контролювати якість проведеної атестації має Держпраці.
Що ж до строків, то вони встановлюються колективним договором, проте важливо пам'ятати, що це може відбуватися не рідше ніж раз на п’ять років. Крім того, можливо проведення позачергової атестації — у разі докорінної зміни умов і характеру праці.
За результатами атестації до карти умов праці вносять відповідні відомості. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників погоджують з профспілковим комітетом і затверджують наказом по підприємству. Такий документ слід зберігати 50 років.
Крім того, результати атестації потрібні не лише для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій, а й для покращення умов праці і оздоровлення працівників
Непроведення атестації на підприємстві є порушенням, за яке керівник можуть притягти до адміністративної відповідальності. До того ж, працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого строку та звернутися до суду за відшкодуванням матеріальних і моральних збитків.
На тих підприємствах, які фінансуються з бюджету та продовжують виплачувати компенсації працівникам, можуть виникнути проблеми з перевіркою та оподаткуванням.
Зауважте: під час війни атестацію, строк проведення якої настав у період воєнного стану, можна провести впродовж 6 місяців з дня його припинення, а в цей час діятимуть результати попередньої атестації.
За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці