При звільненні працівника до завершення робочого року, за який він вже отримав відпустку, відрахування з його заробітної плати не проводиться. Це стосується працівників, що звільняються з підстав, зазначених у пунктах 3, 5, 6 ст. 36 КЗпП України:
Призов або вступ на військову або альтернативну службу.
Переведення за згодою працівника на інше підприємство чи перехід на виборну посаду.
Відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, а також відмова від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці.
Наказ про звільнення та відрахування із зарплати за дні використаної наперед відпустки: зразок
Також відрахування не здійснюється при направленні працівника на навчання або у зв’язку з виходом на пенсію або за підстав з п. 1, 2 і 5 ст. 40 КЗпП України:
Звільнення у зв'язку зі змінами в організації виробництва, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства, скорочення штату працівників.
Невідповідності працівника займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації, стану здоров’я, відмова у наданні або скасування допуску до державної таємниці (якщо обов’язки вимагають такого допуску).
Неявки на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності.
За інформацією
Державної служби України з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.