Коли звільнення працівника через конфлікт інтересів суд визнає незаконним — постанова Верховного Суду

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Перш ніж звільнити працівника, роботодавець має застосувати інші заходи, щоб врегулювати конфлікт інтересів

Як урахувати антикорупційні обмеження в трудових відносинах

Щоб дотримати норм антикорупційного й трудового законодавства, врегулювати реальний чи потенційний конфлікт інтересів, роботодавець повинен спочатку переглянути обсяг службових повноважень або перевести працівника на іншу посаду. Звільнення — це крайня міра, яку застосовують, коли конфлікт інтересів не можна врегулювати в інший спосіб, що передбачає Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700) (постанова Верховного Суду у справі від 28.08.2024 № 705/5802/23).

Обставини справи.

Працівниця звернулась до суду з позовом, у якому просила суд визнати протиправним та скасувати наказ про звільнення, поновити її на посаді та стягнути з підприємства середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Директор підприємства отримав доповідну записку про можливий конфлікт інтересів у працівників. Зокрема, мати завідувача відділу наукової інформації працювала організатором екскурсій. Працівниці заяв про те, що є близькими особами не надавали. Завідувачу відділу запропонували надати пояснення та перейти на одну із вакантних посад. Доказів, що працівниця отримала такі повідомлення, немає. Звільнення працівниці підприємство аргументувало відсутністю її згоди на переведення або позбавлення приватного інтересу. Тобто, врегулювати конфлікт інтересів в інший спосіб не могли.

Місцевий та апеляційний суди визнали незаконним та скасували наказ про звільнення як захід, який застосували, щоб врегулювати конфлікт інтересів. Працівницю поновили на роботі. Свої рішення суди мотивували тим, що роботодавець:

  • не довів існування законних підстав для звільнення;
  • не обґрунтував наявність конфлікту інтересів у працівниці;
  • не застосував інші способи врегулювати конфлікт інтересів.

Верховний Суд погодився з попередніми рішеннями судів та зазначив, що працівницю треба поновити на роботі, щоб захистити її права, оскільки підприємство не дотримало норм антикорупційного й трудового законодавства при звільненні.

КЗпП передбачає можливість розірвати трудовий договір з ініціативи роботодавця, якщо у  працівника є реальний чи потенційний конфлікт інтересів, що має постійний характер і який не можна врегулювати в інший спосіб (п. 4-1 ч. 1 ст. 41 КЗпП).

Закон № 1700 визначає, що у зв’язку з наявністю конфлікту інтересів особу, уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняну до неї особу звільняють лише в разі, якщо реальний чи потенційний конфлікт інтересів у її діяльності має постійний характер і його не можна врегулювати в інший спосіб. Тобто звільнення — крайній спосіб, щоб врегулювати конфлікт інтересів.

Людмила Герега

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16545

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51112

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65692

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді