Коли звільнення працівника через конфлікт інтересів суд визнає незаконним — постанова Верховного Суду

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Перш ніж звільнити працівника, роботодавець має застосувати інші заходи, щоб врегулювати конфлікт інтересів

Як урахувати антикорупційні обмеження в трудових відносинах

Щоб дотримати норм антикорупційного й трудового законодавства, врегулювати реальний чи потенційний конфлікт інтересів, роботодавець повинен спочатку переглянути обсяг службових повноважень або перевести працівника на іншу посаду. Звільнення — це крайня міра, яку застосовують, коли конфлікт інтересів не можна врегулювати в інший спосіб, що передбачає Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700) (постанова Верховного Суду у справі від 28.08.2024 № 705/5802/23).

Обставини справи.

Працівниця звернулась до суду з позовом, у якому просила суд визнати протиправним та скасувати наказ про звільнення, поновити її на посаді та стягнути з підприємства середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Директор підприємства отримав доповідну записку про можливий конфлікт інтересів у працівників. Зокрема, мати завідувача відділу наукової інформації працювала організатором екскурсій. Працівниці заяв про те, що є близькими особами не надавали. Завідувачу відділу запропонували надати пояснення та перейти на одну із вакантних посад. Доказів, що працівниця отримала такі повідомлення, немає. Звільнення працівниці підприємство аргументувало відсутністю її згоди на переведення або позбавлення приватного інтересу. Тобто, врегулювати конфлікт інтересів в інший спосіб не могли.

Місцевий та апеляційний суди визнали незаконним та скасували наказ про звільнення як захід, який застосували, щоб врегулювати конфлікт інтересів. Працівницю поновили на роботі. Свої рішення суди мотивували тим, що роботодавець:

  • не довів існування законних підстав для звільнення;
  • не обґрунтував наявність конфлікту інтересів у працівниці;
  • не застосував інші способи врегулювати конфлікт інтересів.

Верховний Суд погодився з попередніми рішеннями судів та зазначив, що працівницю треба поновити на роботі, щоб захистити її права, оскільки підприємство не дотримало норм антикорупційного й трудового законодавства при звільненні.

КЗпП передбачає можливість розірвати трудовий договір з ініціативи роботодавця, якщо у  працівника є реальний чи потенційний конфлікт інтересів, що має постійний характер і який не можна врегулювати в інший спосіб (п. 4-1 ч. 1 ст. 41 КЗпП).

Закон № 1700 визначає, що у зв’язку з наявністю конфлікту інтересів особу, уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняну до неї особу звільняють лише в разі, якщо реальний чи потенційний конфлікт інтересів у її діяльності має постійний характер і його не можна врегулювати в інший спосіб. Тобто звільнення — крайній спосіб, щоб врегулювати конфлікт інтересів.

Людмила Герега

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125145

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59444

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34184

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113291

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14227

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді