В КЗпП може з’явитися новий вид трудового договору, — законопроєкт

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
КЗпП планують доповнити нормою про студентський трудовий договір

Чи укладати трудовий договір зі студентом, що навчається за дуальною формою

СПО об’єднань профспілок України розмістив на своєму сайті проєкт Закону України «Про професійну освіту» (далі — Законопроєкт).

Законопроєкт передбачає зміни до низки законодавчих актів, зокрема до КЗпП та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Статтю 21 КЗпП можуть доповнити нормою про студентський договір — особливу форму трудового договору, за яким працівник поєднуватиме роботу та навчання на робочому місці або за дуальною формою. Строк дії студентського трудового договору не зможе перевищувати строк навчання.

Передбачають також, що до стажу роботи, який дає право на щорічну основну відпустку зараховуватимуть час навчання з відривом від виробництва тривалістю менше 10 місяців у закладах професійної освіти незалежно від форми навчання. Наразі час навчання зараховують лише, якщо працівник навчається за денною формою.

Додаткову оплачувану відпустку для підготовки та складання іспитів загальною тривалістю 35 календарних днів протягом навчального рок планують надавати всім працівникам, які здобувають професійну чи фахову передвищу освіту, а не лише тим, хто навчається за вечірніми формами.

Можуть виключити норми про те, що:

  • молодим спеціалістам — випускникам закладів освіти державної форми власності, потребу в яких раніше заявили підприємства, останні зобов’язані надати роботу за фахом на період не менше трьох років;
  • для професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників роботодавець організує індивідуальне, бригадне, курсове та інше виробниче навчання за рахунок підприємства;
  • теоретичні заняття і виробниче навчання при підготовці нових працівників безпосередньо на виробництві проводять в межах робочого часу;
  • в період виробничого навчання, перекваліфікації або навчання іншим спеціальностям працівників не можуть використовувати на будь-якій роботі, що не стосується спеціальності, яку вони вивчають;
  • працівникові, який успішно закінчив виробниче навчання, присвоюють кваліфікацію відповідно до тарифно-кваліфікаційного довідника і надають роботу відповідно до набутої ним кваліфікації та присвоєного розряду.

Роботодавців та фізичних осіб — підприємців, які використовують працю інших осіб, планують звільнити від сплати єдиного внеску за осіб, з якими вони укладуть студентські трудові договори. Особи, яких працевлаштують на підставі таких договорів, зможуть бути платниками єдиного внеску, якщо самостійно визначать базу нарахування. Відповідні зміни пропонують внести в Закон № 2464.

Людмила Герега

За інформацією ФПСУ

 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88283

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260447

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4755

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8601

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75609

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді