Сумісникам повернули право на оплату тимчасової непрацездатності, — Закон діятиме через три місяці

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Лікарняні сумісникам як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом оплачуватимуть з 4 квітня 2025 року

Як оплатити лікарняний

4 січня 2025 р. у газеті «Голос України» опублікували Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 № 4158-IX (далі — Закон № 4158).

Закон № 4158, зокрема уточнює норми абзацу другого та п’ятого частини першої статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Так, застрахованим особам:

  • повернуть право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом;
  • призначать страхові виплати за електронною або паперовою заявою працівника у випадку, коли місцезнаходження роботодавця невідомо або він не має можливості нарахувати та виплатити працівникам лікарняні через дію обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану, й це підтверджують дані Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Заяву працівник подає до ПФУ. Страхові виплати здійснюватиме територіальне відділення ПФУ за місцем, де працівник проживає або перебуває. Порядок призначення та здійснення таких виплат встановить КМУ.

Закон № 4158 набере чинності через три місяці, з дня коли його опублікували, окрім пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4158, який набрав чинності з 4 січня 2025 р. Він встановлює, що потерпілі від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які мали право отримати щомісячну грошову компенсацію за надану соціальну послугу догляду вдома членом сім’ї або іншою особою на підставі документів, які визначали таку потребу і надалі продовжують користуватися правом без заміни таких документів допоки КМУ приведе нормативно-правові акти у відповідність до Закону № 4158.

За інформацією газети «Голос України»

Як оплачувати лікарняні сумісникам після змін в законодавстві

Статті за темою

Усі статті за темою

Прийняття на роботу за сумісництвом: форма наказу

Укладення трудового договору, зокрема при прийнятті на роботу за сумісництвом, оформлюють наказом про прийняття працівника на роботу. Скачайте зразок наказу, оформлений за вимогами ДСТУ.
149347

Сумісництво: особливості роботи й оформлення

Робота за сумісництвом є правом працівників підприємств, установ, організацій. Сумісництво — це вид організації праці. Які особливості має робота по сумісництву? Як регулює сумісництво КЗПП України? Чи можлива робота за сумісництвом на різних підприємствах? Як здійснюється оплата праці за сумісництвом? Відповіді на ці питання, особливості прийняття за сумісництвом працівника та специфіка оформлення за сумісництвом — у статті.
235647

Внутрішнє сумісництво: наказ, особова картка, облік робочого часу

З листа до редакції: «Декілька років тому ми дозволили жінці-лаборанту працювати у вільний від основної роботи час за внутрішнім сумісництвом у тій же лабораторії прибиральником виробничих приміщень. За таку роботу ми доплачували їй 50% окладу прибиральника. Зараз ця працівниця вирішила відмовитися від роботи прибиральника. Який слід видати наказ? Оскільки раніше було видано наказ про дозвіл працювати за сумісництвом, то тепер маємо написати «не дозволяємо надалі працювати»? Чи як правильно?»
78302

«Переведення» з сумісництва на основне місце роботи

Якщо необхідно оформити для працівника зміну роботи за сумісництвом на основне місце роботи, кадровики нерідко припускаються помилки, оформлюючи такий перехід як переведення. А як же правильно оформити таку процедуру?
36688

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
67821

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді