Дізнайтесь, які відпустки роботодавець може обмежити чи перенести на після війни

У період дії воєнного стану роботодавець може зменшити щорічну основну відпустку працівника до 24 календарних днів згідно із ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Дев’ять відповідей на запитання про відпустки
Невикористані дні такої відпустки переносяться на період після припинення або скасування воєнного стану.
Також працівнику за рішенням роботодавця будь-яку іншу відпустку, крім щорічної, можуть надати без збереження заробітної плати. Виняток становлять відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини.
Також за рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження зарплати.
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки.
Також роботодавець може не надати працівнику будь-яку відпустку (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання.
За інформацією
Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці
Якщо на підприємстві є працівники, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесені до 1 чи 2 групи постраждалих, для них гарантований додатковий відпочинок. А саме — додаткова відпустка за збереженням зарплати тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів.
Що має врахувати кадровик, якщо працівник просить надати відпустку в умовах воєнного стану?
Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?
«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2025 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.