Команда Міноборони з цифровізації удосконалює функціонал Резерв+
Як працівнику отримати відстрочку від призову в ТЦК
Нещодавно в інтерв’ю DOU заступник міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко відповіла на низку питань. Зокрема за яких умов продовжать відстрочки, чи з’явиться у Резерв+ причина порушення військового обліку, коли можна буде сплатити штраф через застосунок тощо.
Сьогодні кожну третю відстрочку оформлюють в застосунку Резерв+, — зауважила Катерина Черногоренко. Наразі понад 240 тисяч людей отримали її онлайн.
Автоматично продовжують ті відстрочки, по яких «Оберіг» може самостійно перевірити підстави в інших реєстрах. Сьогодні відстрочку через Резерв+ отримують:
- люди з інвалідністю, які мають пенсійне посвідчення;
- студенти, аспіранти, докторанти;
- батьки трьох і більше дітей в одному шлюбі.
Стосовно інших категорій, то труднощі виникають через те, що не завжди можливо перевірити підстави для відстрочки в держреєстрах. Команда Міноборони з цифровізації працює над тим, щоб якомога швидше налагодити обмін даними між реєстрами та запустити нові типи відстрочок.
Відстрочку надають до кінця оголошеної мобілізації. Оскільки воєнний стан та мобілізація продовжуються кожні 90 днів, підстави для відстрочки перевіряють повторно.
Чи з’явиться у Резерв+ причина порушення військового обліку
Наразі у Резерв+ є сповіщення про порушення правил військового обліку, однак немає пояснення, у чому причина — особа проігнорувала повістку, неправильно вказала місце проживання тощо. Катерина Черногоренко пояснила, що ця функціональність у розробці.
Незабаром у Резерв+ до сповіщень про порушення правил військового обліку додадуть поле з поясненням. Оператори ТЦК під час внесення інформації про порушення обов’язково вказуватимуть причину. Це допоможе користувачам швидше виправити можливі неточності.
Коли висновки військово-лікарської комісії (ВЛК) стануть анонімними?
Цифровізацію роботи ВЛК умовно поділили на три етапи, пояснює заступник міністра оборони. На першому, який вже реалізували, через Резерв+ людина може самостійно подати запит і отримати електронне направлення на ВЛК. За словами Катерини Черногоренко, на сьогодні видали 30 тисяч електронних направлень.
На другому етапі в електронний формат переведуть і медичні висновки. Цивільні лікарі оглянуть людину, внесуть результати в Електронну систему охорони здоров’я. Дані надійдуть до ВЛК, яка вже без участі людини ухвалюватиме рішення про придатність або непридатність. Результати медоглядів цивільними лікарями будуть розподіляти між комісіями випадковим чином. Комісія буде отримувати медичні дані без імені людини, яку розглядає. Цей етап впроваджуватимуть у кількох пілотних регіонах. Восени ці зміни планують запровадити по всій території України. Це й буде третім етапом.
Катерина Черногоренко зауважила, що ВЛК має самостійно передати постанову до ТЦК. Завдяки електронному кабінету постанову тепер оформлюють в електронному вигляді у Медичній інформаційній системі ЗСУ, після чого вона автоматично надходить до реєстру Оберіг, тому і до ТЦК. Громадянин не зобов’язаний самостійно передавати результати ВЛК до ТЦК.
Наскільки часто можна оновлювати дані через Резерв+
Військовозобов’язані можуть оновити свій номер телефону, електронну пошту та адресу проживання. Повторно уточнювати ці дані користувач може необмежену кількість разів, але не частіше, ніж раз на 7 днів, пояснює Катерина Черногоренко.
Планують також реалізувати опцію, щоб у Резерв+ людина могла сама подати запит на оновлення даних з інших реєстрів — наприклад, оновити дані про освіту. Йдеться саме про оновлення, а не виправлення даних.
Кого автоматично беруть на облік в Україні
З літа 2024 року Оберіг наповнюють даними про чоловіків 16 — 60 років. І реєстр «бачить» інформацію про тих, хто ніколи не ставав на військовий облік і не відвідував ТЦК. Це можливо завдяки обміну даними з Єдиним демографічним реєстром і системою Державної міграційної служби.
Чоловіків 16–25 років ставлять на облік автоматично, у них немає потреби звертатися до ТЦК і проходити медогляд. Громадяни від 18 років можуть згенерувати військово-обліковий документ у Резерв+. Автоматичне взяття на облік чоловіків 16–25 років триватиме протягом року. Після чого Міноборони поділиться результатами експерименту.
Для військовозобов’язаних від 25 до 60 років процедури автоматичної постановки на облік поки немає. Наразі чоловіки, яким виповнилося 25 років, мають особисто прийти до ТЦК за місцем реєстрації та стати на облік.
Оплата штрафів в Резерв+
У застосунку можна буде оплатити штраф за порушення військового обліку. Це стане доступним після того, як Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 13.03.2025 № 4316-ІХ (законопроєкт від 04.10.2024 № 12093) набере чинності. За словами Катерини Черногоренко, нововведення дасть змогу сплачувати штрафи в кілька кліків. Нова система працюватиме і для українців, які перебувають за кордоном.
За інформацією DOU