Як і коли держслужбовцям встановлять надбавку за володіння англійською мовою

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Якщо держслужбовець підтвердить рівень англійської не нижче В2 документом — надбавку встановлять та виплачуватимуть протягом чотирьох років з дня, як припинять або скасують воєнний стан

Закон про статус англійської мови діє

Закон України «Про застосування англійської мови в Україні» від 04.06.2024 № 3760-ІХ (далі — Закон № 3760) визначає категорії посад, кандидати на які зобов’язані володіти англійською мовою. Серед них — претенденти на посади держслужби категорії «А», а також категорій «Б» і «В», перелік яких встановлюється КМУ (п. 1-2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3760). 14 січня 2025 року КМУ постановою № 34 затвердив Перелік посад державної служби категорій «Б» і «В», кандидати на зайняття яких зобов’язані володіти англійською мовою (далі — Перелік № 34).

Наразі, КМУ постановою від 01.04.2025 № 368 затвердив Порядок встановлення та виплати державним службовцям надбавки за володіння англійською мовою (далі — Порядок № 368). Цей документ регламентує механізм нарахування додаткової виплати держслужбовцям, які підтвердили знання англійської мови.

Надбавку у розмірі 10% від окладу отримають ті держслужбовці, хто володіє англійською мовою на рівні, не нижче В2 (Upper-Intermediate) за шкалою рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR). Її виплачуватимуть щомісяця разом із зарплатою. Нараховуватимуть за фактично відпрацьований час. Якщо посаду виведуть зі штатного розпису, надбавка особі, що займає цю посаду припинятиметься з моменту виведення посади.

Надбавку можуть отримати держслужбовці:

  • категорії «А»;
  • категорій «Б» і «В», якщо за їх посадами наявна вимога до знання англійської мови та закріплені завдання та функції, що визначені у пункті 2 Переліку № 34;
  • податкових та митних органів, для яких знання англійської мови є обов’язковим. Відповідні переліки посад КМУ затвердив постановою від 07.03.2025 № 266 (далі — Переліки № 266).

Держслужбовцям необхідно мати документи, які засвідчують рівень володіння англійською мовою, зокрема сертифікати міжнародного зразка, перелік яких встановлює КМУ відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3760. Щоб отримати надбавку, держслужбовці особисто подають документи до служби управління персоналом держоргану. Копії документів зберігаються в особових справах держслужбовців.

Служба управління персоналом має:

  • перевірити наявність посади держслужбовця у Переліку № 34 або Переліках № 266 та відповідність документа вимогам щодо рівня володіння англійською мовою, який встановлює Порядок № 368;
  • підготувати проєкт наказу керівника держслужби про встановлення надбавки держслужбовцям;
  • включити інформацію про надбавку до умов оплати праці. Їх зазначають в акті про призначення переможця конкурсу на посаду держслужби, зокрема на період випробування (п. 4 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII).

Порядок № 368 набере чинності одночасно з частиною шостою статті 4 Закону № 3760 — з дня, як припинять або скасують воєнний стан та діятиме протягом чотирьох років.

Нагадаємо, аналогічний Порядок, що встановлює надбавку за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб, КМУ затвердив постановою від 07.03.2025 № 257.

За інформацією КМУ

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
114

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
230

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
246

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15041

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10240

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді