Звільнення за власним бажанням з поважної причини: роботодавець не приймає заяву

934
Автор
керівник експертної групи Експертус Кадри

Запитання

Працівник вже подав заяву про звільнення за власним бажанням із поважної причини, але роботодавець її не приймає. Чи потрібно і надалі виходити на роботу?

Відповідь

Працівник має право розірвати трудовий договір, що уклали на невизначений строк, якщо попередить про це роботодавця письмово за два тижні. 

Звільнення дистанційно: чотири варіанти

Роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник, якщо заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (ч. 1 ст. 38 КЗпП).  

Розірвання трудового договору за статтею 38 КЗпП — різновид припинення трудових відносин в односторонньому порядку. Правове значення для припинення трудового договору має письмово викладена ініціатива працівника з наміром припинити трудові відносини, що доведена до відома роботодавця в установленому законом порядку. Для припинення трудового договору за цією підставою не має значення, чи була погоджена ця ініціатива з роботодавцем та чи згодний він з такою вимогою працівника. Для працівника виявлення цієї ініціативи створює лише один обов’язок — продовжувати виконувати усі умови трудового договору протягом двох тижнів від дня подання роботодавцю такої заяви. 

Звільнення за власним бажанням з поважної причини: роботодавець не приймає заяву Звільнення з поважної причини: на прикладі

Трудові відносини припиняють незалежно від того, видав роботодавець наказ про звільнення працівника чи ні. Відсутність наказу не зо­бо­в’язує працівника надалі виконувати покладені на нього трудові обо­в’яз­ки та не продовжує дії трудового договору (постанова ВСУ від 16.11.2022 у справі № 465/4294/18). 

Відмова у звільненні — порушення законодавства про працю. Проте факт небажання роботодавця звільняти працівника треба підтвердити. Якщо працівник подає заяву про звільнення за власним бажанням, йому потрібно мати документи, що підтверджують факт, що він подав заяву, а роботодавець її отримав (постанова ВСУ від 22.04.2020 у справі № 187/1469/18).

Зокрема, цей факт можуть підтвердити свідки. Якщо заяву відправили поштою, необхідно, щоб роботодавець отримав її не пізніше дати звільнення. 

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява про звільнення за власним бажанням

Якщо працівник прийняв рішення завершити кар’єру в компанії, неодмінно шукатиме бланк заяви на звільнення за власним бажанням. Роз’ясніть працівнику, що оформлення такої заяви залежить від причини звільнення. Скачайте та покажіть колезі зразок заяви на звільнення за власним бажанням.
282624

Як зробити запис в трудовій книжці про звільнення за власним бажанням

Запис про звільнення за власним бажанням в трудовій книжці повинен відображати точне формулювання законодавчої норми про звільнення з цієї причини. Які варіанти запису про звільнення за власним бажанням можуть бути та зразки таких записів, — у статті.
129197

Зразок наказу про звільнення за власним бажанням

Роботодавець може звільнити працівника за власним бажанням у строк, про який він просить, у разі неможливості продовжити роботу. Також є ще одна поважна причина, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.
86903

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
652446

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
632348