Робота під час відключень: простій та альтернативний режим
Запитання
Чи обов'язково оголошувати простій на час планових відключень електроенергії?
Відповідь
Якщо на підприємстві раптово відключили світло і невідомо, коли його увімкнуть, оголосіть простій наказом. У ньому визначте, що працівники під час простою перебувають вдома, а на роботу виходять наступного робочого дня після відновлення енергопостачання. Після того, як відновлять електропостачання, припиніть простій наказом, ознайомте працівників засобами комунікації, зазначеними в трудових договорах.
Простій під час воєнного стану
Навіть якщо маєте графік відключення електроенергії, в наказі вкажіть лише час, з якого запроваджуєте простій, адже світло можуть увімкнути раніше або пізніше, аніж передбачає графік.
Якщо відключення планові, наприклад, кілька годин щодня, працівники можуть виконувати свої обов’язки щонайменше частину робочого дня. За такої ситуації видавайте наказ про початок простою по факту, коли зникає світло, і наказ про припинення простою — після відновлення енергопостачання.
Де мають перебувати працівники під час простою (на прикладі)
Виважено складайте список працівників, яким оголошуєте простій. Якщо достатньо природного освітлення, не оголошуйте простій або оголошуйте з більш пізньої години працівникам, які працюють не лише за комп’ютером, а з паперовими документами.
Якщо електроенергію відключають систематично, у працівника є можливість працювати дистанційно і вдома є електроенергія — запровадьте для нього тимчасово або постійно дистанційну роботу, за потреби — з поєднанням роботи в офісі у певні дні. Видайте зведений наказ про запровадження дистанційної роботи на час загрози збройної агресії в місті. Якщо характер роботи працівників дозволяє, одночасно доцільно запровадити гнучкий режим робочого часу.
Світло зникло наприкінці робочого дня: чи продовжувати роботу
Однак, якщо виникає загроза збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру, дистанційну роботу та гнучкий режим робочого часу роботодавець може запровадити наказом/розпорядженням (ч. 2 ст. 60 КЗпП, ч. 11 ст. 60-2 КЗпП). Ознайомте працівників з наказом. Повідомте працівників про зміну умов трудового договору до їх запровадження. Заяви працівників не потрібні.