Коли доцільно скорочувати строк випробування

6133

Запитання

При прийнятті на роботу працівнику встановлено випробування строком три місяці. Через два місяці стало зрозуміло, що керівництво задоволене рівнем кваліфікації працівника. Чи потрібно видавати наказ про скорочення строку випробування?

Відповідь

Якщо при укладенні трудового договору сторони дійшли згоди про встановлення випробування, ця умова має бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу (ч. 1 ст. 26 КЗпП).

КЗпП установлює лише граничні строки випробування. Тож, власник або уповноважений орган (далі — роботодавець) може зменшити тривалість випробування. Однак, це не завжди відповідатиме інтересам роботодавця.

КЗпП не передбачає скорочення строку випробування. Але це не означає, що такої можливості немає, особливо у випадках, коли успішне проходження випробування пов’язане з наданням працівнику додаткових гарантій.

Приклад

Колективний договір може передбачати, що після закінчення випробування працівники направляються на курси підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця, працівникам шиють уніформу тощо.

Оскільки строк випробування визначено наказом роботодавця, то і скоротити його можна винятково шляхом видання розпорядчого документа. Підставою для видання наказу про скорочення строку випробування слугуватиме доповідна записка безпосереднього керівника працівника, в якій аргументовано доцільність скорочення строку.

Рішення про скорочення строку випробування має бути виваженим. Адже цей крок позбавляє роботодавця можливості звільнити працівника у зв’язку із незадовільним результатом випробування, якщо незабаром з’ясується, що для виконання окремих видів робіт рівень кваліфікації працівника є недостатнім.

Юлія Видиборець,
головний редактор системи «Експертус Кадри»

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25835

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
66895

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
146540

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182506