Працівник не з’явився на роботі. Наступного дня цей працівник довідку про здачу крові. Проте керівник все ж хоче оголосити йому догану за відсутність на роботі без поважних причин, оскільки працівник не повідомив його про свій намір за три дні до здачі крові. Чи правомірно це?
Відповідь
Відсутність працівника на роботі у день здавання крові, що підтверджено довідкою медичного закладу, є відсутністю з поважних причин.
Працівник має за три дні до дня медобстеження письмово повідомити роботодавця про намір пройти обстеження і здати кров. Заяву можна не подавати у разі, якщо кров терміново необхідна для надання невідкладної медичної допомоги хворому, та в інших надзвичайних ситуаціях.
Тому роботодавець вправі вимагати від працівника письмових пояснень щодо неповідомлення про намір здати кров. Якщо причина неподання заяви не відповідатиме зазначеним випадкам, роботодавець може оголосити працівнику догану за порушення трудової дисципліни, тобто за невиконання або неналежне виконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або ПВТР.
Одним із заходів стягнення, що передбачені чинним трудовим законодавством України за порушення трудової дисципліни, є догана. Для того, щоб оголосити догану, слід розуміти її правову природу та особливості застосування. Експерти підготували інформацію щодо винесення догани та її оформлення
За що роботодавець має право притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності, який порядок та строки оголошення догани, — у статті є відповіді на ці та інші важливі запитання щодо того, як правильно оголосити догану працівнику.
Догана з працівника знімається автоматично, після закінчення одного року з дня накладення дисциплінарного стягнення. Щоб достроково зняти догану, необхідно видати наказ. Ми підготували для вас зразок наказу про зняття догани.
Притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності — процедура не з найприємніших. Проте час від часу роботодавцю доводиться розслідувати обставини, за яких працівник вчинив дії, що можуть бути підставою для його притягнення до дисциплінарної відповідальності. Враховуючи, що службове розслідування КЗПП не регулюється, виникають наступні питання: як провести службове розслідування на підприємстві, у яких випадках проводиться службове розслідування, як скласти акт службового розслідування? Відповіді ви знайдете у статті