Порушено режим лікування: чи оплачувати лікарняний?

2956

Запитання

Чи оплачувати лікарняний, що має відмітку про порушення хворим режиму лікування? Роз’яснює Фонд соцстраху.

Відповідь

Київське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС) нагадало, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105)

При порушення режиму лікування у графі «Відмітки про порушення режиму» листка непрацездатності зазначають дату порушення режиму, засвідчену підписом лікаря. Види порушень режиму вказують у графі «Примітка» з обов’язковим записом у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого (п 3.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

При порушенні хворим призначеного режиму вказують вид порушення:

  • несвоєчасна явка на прийом до лікаря;
  • алкогольне, наркотичне, токсичне сп’яніння, під час лікування;
  • вихід на роботу без дозволу лікаря;
  • самовільне залишення закладу охорони здоров’я;
  • виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров’я без відмітки про дозвіл виїзду;
  • відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК тощо (п. 4.1 Інструкції № 532).

При несвоєчасному прибутті хворого на чергове відвідування до лікаря:

  • у разі визнання хворого непрацездатним листок непрацездатності продовжують з дня відвідування лікаря;
  • у разі визнання хворого працездатним — у графі «Стати до роботи» пишуть літерами число і місяць та вносять запис «з’явився працездатним». Листок непрацездатності закривають датою, установленою лікарем, для прибуття хворого (п. 10 Інструкції № 532).

Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд (у т. ч. на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК)), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, встановлений рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності (ч. 2 ст. 23 Закону № 1105). Таким органом є комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, організації, установи.

ФСС зауважує, що відмітка у листку непрацездатності про порушення режиму, встановленого лікарем, є підставою для відмови у наданні матеріального забезпечення відповідно до вимог частини 2 статті 23 Закону № 1105 з дня допущення порушення на строк, визначений комісією із соціального страхування підприємства.

За інформацією Київського міського відділення
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18518

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54300

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49200

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488719

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6558