Чи виплачувати при звільненні неотриману компенсацію за роботу у вихідний?

1262

Запитання

Працівник, що звільняється, не використав день відпочинку за роботу у вихідний. Чи компенсувати цей день при звільненні?

Відповідь

Відповідає Ірина Житкова, головний редактор Експертус Кадри

Робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (ч. 1 ст. 72 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП). На практиці цей «інший день відпочинку» часто називають відгулом, хоча трудове законодавство не містить такого поняття.

Залучення працівників до роботи у вихідний день, як і надання компенсації (подвійна оплата або інший день відпочинку) за роботу в такий день, оформлюють наказом (розпорядженням) роботодавця.

Законодавством не визначено порядок використання іншого дня відпочинку за роботу у вихідний день, тому це питання доцільно врегулювати в Правилах внутрішнього трудового розпорядку або в окремому локальному нормативному акті роботодавця, наприклад у Положенні про порядок залучення працівників до роботи у вихідні, святкові й неробочі дні. В одному з наведених документів радимо зафіксувати строк, протягом якого працівник має використати інший день відпочинку за роботу у вихідний день. Приміром: протягом трьох тижнів, але не пізніше закінчення облікового періоду (якщо працівнику встановлено підсумований облік робочого часу). Також можна передбачити: якщо працівник до закінчення визначеного строку не повідомить про обраний вид компенсації за роботу у вихідний (святковий, неробочий) день або про дату іншого дня відпочинку, роботодавець оплатить таку роботу у подвійному розмірі відповідно до статті 107 КЗпП.

При звільненні працівника усі суми, що належать йому від організації, виплачують у день звільнення (ч. 1 ст. 116 КЗпП).

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи, А I групи.

Оскільки працівник як компенсацію за роботу у вихідний день обрав не подвійну оплату, а інший день відпочинку, при звільненні немає законодавчих підстав для зміни форми компенсації та виплат.

Задля вирішення ситуації пропонуємо надати працівнику інший день відпочинку до дати звільнення та уникати такої ситуації у подальшому.

Насамкінець нагадаємо: робота у вихідні дні забороняється. Залучати окремих працівників до роботи в такі дні можна тільки за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) у виняткових випадках згідно зі статтею 71 КЗпП.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про роботу у вихідний день: зразок

Інколи трапляється, що для виконання, наприклад, невідкладних робіт, роботодавець залучає працівників до роботи у вихідний день. Як оформити наказ про залучення до роботи у вихідний день у 2023 році — у статті
91546

Перелік святкових та неробочих днів в Україні

Трудовим законодавством України передбачено святкові та неробочі дні. Робота у такі дні не проводиться. Але у виняткових випадках — допускається, за що працівники мають отримати або подвійну оплату, або інший день відпочинку
33736

Робота у вихідний день в Україні: що врахувати кадровику

Робота у вихідні дні згідно з КЗпП забороняється, окрім виняткових випадків. Кадровик має знати, коли саме дозволено залучати працівників до роботи в вихідний день, які документи при цьому оформити, та як компенсувати незручності. Дотримуйтесь алгоритму зі статті, щоб не порушити норм законодавства
43071

Вихідні 2020: хто та скільки відпочиває

Щоб добре працювати, потрібно вміти відпочивати. Ми підготували для вас відразу два: календар вихідних днів на 2020 рік при п’ятиденному робочому тижні та шестиденному. Працюйте та відпочивайте з насолодою.
36476