Працівник не дотримує умов щодо ненормованості: чи надавати додаткову відпустку?

397

Запитання

Колективним договором передбачено, що за деякими посадами (бухгалтерія, відділ кадрів) встановлено режим ненормованого робочого дня, відповідно працівники мають право на додаткову відпустку за ненормований робочий день. Однак один з бухгалтерів відмовляється затримуватися на роботі після закінчення робочого дня (навіть коли є нагальна потреба і завдання головного бухгалтера), мотивуючи тим, що працює за сумісництвом в іншій організації. Чи має він у такому разі право на додаткову відпустку за ненормований робочий день чи надавати відпустку?

Відповідь

Щорічна додаткова відпустка працівникам з ненормованим робочим днем — тривалістю до 7 календарних днів надається згідно зі списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою (п. 2 частини першої ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби зазначена категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у такому випадку визначається не лише тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків й обсягом виконаних робіт (навантаженням) (п. 1 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджено наказом Мінпраці України від 10.10.1997 № 7; далі — Рекомендації).

Положення колективного договору поширюються на всіх працівників організації незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для роботодавця, так і для працівників (ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII; далі — Закон про колективні договори).

Якщо колективним договором певну посаду віднесено до посад з ненормованим робочим днем, а працівник, який працює за цією посадою, відмовляється за необхідності затримуватися на роботі, роботодавець вправі застосувати до нього дисциплінарне стягнення за порушення трудової дисципліни.

Якщо роботодавець дійде висновку, що за певною посадою, передбаченою Переліком, відсутні ознаки ненормованого робочого дня, він може ініціювати внесення змін до колективного договору у порядку, передбаченому статтею 14 Закону про колективні договори.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка за ненормований робочий день

Окрім щорічної основної відпустки, певним категоріям працівників встановлюються ще щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день. Кому надається ця відпустка, скільки днів триває відпустка за ненормований робочий день, чи можливо скористатися такою відпусткою під час воєнного стану, — детально в статті
49020

Додаткова відпустка за роботу за комп’ютером: розрахуйте тривалість правильно

Майже всі офісні працівники, так звані «білі комірці», працюють із комп’ютером. Як визначити, кому з працівників і якої тривалості слід надавати щорічну додаткову відпустку за роботу на комп’ютері? Чи потрібно проводити атестацію робочих місць за умовами праці? Як вести облік часу, відпрацьованого на комп’ютері? Чи обов’язково, взагалі, надавати працівникам таку відпустку?
98442

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
515753

Наперед використана відпустка: чи стягувати кошти при звільненні

Щорічна основна відпустка — право кожного працівника. Але за використаною наперед відпусткою може слідувати звільнення. Про те, коли можна йти у відпустку та які нюанси тягне за собою надання відпустки наперед, читайте у статті.
24471