Переведення іноземця з підприємства в іншій країні

629

Запитання

Підприємство планує прийняти на роботу за переведенням працівника-іноземця, який працевлаштований у Польщі. Чи правомірно це?

Відповідь

Оскільки за українським законодавством іноземець не перебуває у трудових відносинах з жодним підприємством на території України, то і прийняти за переведенням його з підприємства, що знаходиться в Польщі, неправомірно.

Державні гарантії забезпечення права громадян на працю поширюються на працездатних громадян, які постійно проживають на території України (ст. 5-1 КЗпП).

На особу, яка працює і проживає в Польщі, не поширюються норми законодавства про працю України, зокрема можливість переведення, за згодою працівника, на роботу на інше підприємство (ч. 1 ст. 32 КЗпП, п. 5 ст. 36 КЗпП), та гарантії щодо неможливості відмови в укладенні трудового договору, якщо особу запросили на роботу в порядку переведення з іншого підприємства за погодженням між керівниками підприємств (ч. 5 ст. 24 КЗпП).

Переведення іноземця з підприємства в іншій країні Читайте також: Прийняття на роботу іноземців: опановуємо нові правила

Також зауважимо, що пільги і гарантії для працівників, яких звільняють/приймають за переведенням, можуть суттєво відрізнятися в українському та польському трудовому законодавстві, що в подальшому може призвести до трудового спору між працівником і роботодавцем в Україні.

Переведення іноземця з підприємства в іншій країні Дізнайтеся, як оформити прийняття на роботу іноземця

Звертаємо увагу, якщо іноземець не має посвідки на постійне проживання в Україні, то прийняти на роботу його можна після одержання у службі зайнятості дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Порушення інших вимог трудового законодавства, крім тих, що прямо зазначені у частині 2 статті 265 КЗпП, тягне за собою накладення штрафу на юридичну (фізичну) особу — роботодавця у розмірі мінімальної заробітної плати. При цьому винні посадові особи також можуть бути притягнені до відповідальності згідно зі статтею 41 КпАП — штраф від 510 до 1700 грн.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
31437

Тимчасове переведення: підстави та оформлення

Тимчасово перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, роботодавець може, наприклад, у випадку відсутності іншого працівника у зв’язку з відпусткою для догляду за дитиною до трьох років. Про види тимчасових переведень, підстави для їх застосування та порядок оформлення розкажемо у статті.
38338

Зразок заяви про переведення на іншу посаду

У разі переведення працівника на іншу посаду, його згоду фіксують письмово. Якщо роботодавець пропонував переведення усно, працівник висловлює згоду в заяві. Зазвичай — це заява у довільній формі, оскільки нормативні документи не визначають чіткої форми згоди працівника на переведення на іншу посаду
118853

Як оформити наказ про переведення на іншу посаду

Роботодавець може перевести працівника на іншу посаду тільки за його згодою (ч. 1 ст. 32 КЗпП). Ініціювати переведення можуть працівник або роботодавець. Скачати зразок наказу про переведення за новим стандартом ви зможете у матеріалі
242050

Види переведення на іншу роботу

Працівника можна перевести на іншу роботу на підприємстві. Але тільки за його згодою. Трудове законодавство допускає також можливість переведення в іншу місцевість разом з підприємством або до іншого роботодавця. Остання процедура реалізується через звільнення.
28237