Страховий стаж у період простою на підприємстві
Запитання
Відповідь
Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.
Важливі статті
- Страховий стаж для лікарняного: обчислення на прикладах і вплив на розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності
- Лікарняні: від видачі листка непрацездатності до оплати
- Чи зараховується підприємницька діяльність до страхового стажу для оплати лікарняних
- Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного
- Страховий стаж до 3 років
- Військова служба до страхового стажу для оплати лікарняних не зараховується
Застрахована особа — фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).
Страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 21 Закону № 1105). Винятки перераховано в абзаці 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105.
Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Якщо протягом простою підприємства страхові внески до ФСС за працівників не сплачувалися, цей період не зараховується до страхового стажу для оплати тимчасової непрацездатності. У разі підтвердження застрахованою особою сплати єдиного внеску за ці місяці буде здійснено перерахунок (лист Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 07.05.2015 № 5.2-32-823).