Збереження робочого місця за звільненим працівником з інвалідністю

1023

Запитання

Чи зберігають протягом року робоче місце за звільненим працівником з інвалідністю?

Відповідь

Законодавством України, зокрема Кодексом законів про працю та Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875), не передбачено збереження робочого місця протягом одного року чи на більший термін особі з інвалідністю, звільненій з роботи на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП.

Збереження робочого місця за звільненим працівником з інвалідністю Читайте також: Документи для підтвердження інвалідності, які має подати працівник

Стаття 42-1 КЗпП закріплює за працівником право протягом одного року на укладення трудового договору при повторному прийнятті на роботу, якщо роботодавець приймає на роботу працівників аналогічної кваліфікації. Однак, у зазначеній статті йдеться про звільнення за скороченням, згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП.

Частина 2 статті 25 Закону № 875 передбачає збереження протягом одного року середнього заробітку за попереднім місцем роботи за умов:

  • отримання особою інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання;
  • проходження професійної реабілітації, у тому числі професійної підготовки і перепідготовки згідно з індивідуальною програмою реабілітації.

Утім, зазначена норма стосується збереження середнього заробітку, але ніяк не робочого місця.

Збереження робочого місця за звільненим працівником з інвалідністю Дізнайтеся, чи можливо звільнити працівника, якому встановлено інвалідність

У зв’язку із цим, факт встановлення інвалідності не може бути підставою для звільнення працівника, оскільки звільнення працівників з ініціативи роботодавця з мотивів інвалідності заборонено законом (частина третя ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII).

Але, ця сама стаття допускає звільнення працівника з інвалідністю у випадках, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенням здоров’я самого інваліда (звільнення відбувається на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП).

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
34128

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3727

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
15166

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
21180