Чи обов’язкова заява про прийняття на роботу

10302

Запитання

Чи можна оформити усний трудовий договір без заяви працівника? А всі нюанси роботи прописати у наказі про прийняття на роботу?

Відповідь

Насамперед зауважимо, що КЗпП не вимагає, щоб при укладанні трудового договору працівник обов’язково надавав заяву про прийняття на роботу. При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи (ч. 2 ст. 24 КЗпП). Про заяву в статті 24 КЗпП не йдеться.

Однак трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем (ч. 1 ст. 21 КЗпП). Трудовий договір укладають, як правило, в письмовій формі (ч. 1 ст. 24 КЗпП). В цьому випадку документом, що підтверджує угоду між працівником і роботодавцем, є письмовий трудовий договір (контракт). Тому при укладенні трудового договору в письмовій формі писати заяву про прийняття на роботу не потрібно. Підставою для наказу про прийняття на роботу є письмовий трудовий договір (контракт).

Якщо трудовий договір укладають в усній формі, то наказ про прийняття на роботу без заяви працівника не може бути підтвердженням того, що має місце угода між працівником і роботодавцем.

Накази з кадрових питань (у т. ч. про прийняття на роботу) є розпорядчим видом організаційно-розпорядчої документації, що фіксує рішення нормативно-правового або організаційно-розпорядчого характеру (п. 3 гл. 1 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5; далі — Правила 1000/5).

З розпорядчим документом з кадрових питань (особового складу) обов’язково ознайомлюють згаданих у ньому осіб, які на першому примірнику документа чи на спеціальному бланку проставляють свої підписи із зазначенням дати ознайомлення (п. 11 гл. 9 розд. ІІ Правил 1000/5).

Тобто по своїй суті наказ не може бути документом, що підтверджує факт угоди між працівником і роботодавцем.

Окрім того, заява про прийняття на роботу є обов’язковим документом, що входить до складу особової справи:

  • державних службовців (абз. 19 п. 2 розд ІІ Порядку ведення та зберігання особових справ державних службовців, затвердженого наказом Нацдержслужби від 22.03.2016 № 64);
  • посадових осіб місцевого самоврядування (розд. 1 Порядку ведення особових справ державних службовців в органах виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 25.05.1998 № 731);
  • керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців (п. 12 гл. 2 розд. IV Правил № 1000/5, ст. 493 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/5).

Отже, при укладанні трудового договору в усній формі доцільно аби працівник написав заяву, в якій зазначив посаду, на якій бажає працювати, дату виходу на роботу, особливості трудового договору (сумісництво, строковий трудовий договір, неповний робочий час тощо). Роботодавець приймає рішення, про яке зазначає відповідною резолюцією на заяві. Після цього працівник кадрової служби готує проект наказу. Дотримання такої процедури підтверджує факт угоди між працівником та роботодавцем при укладанні трудового договору.

Увага!

Працівник може написати заяву власноруч або заповнення трафаретну форму, розроблену підприємством. У будь-якому разі заява має містити всі обов’язкові реквізити.

Щодо відповідальності за відсутність заяви, то Перелік нормативно-правових актів, виконання яких контролюється під час інспекційного відвідування / невиїзного інспектування, а також Перелік питань, що вивчались під час інспекційного відвідування / невиїзного інспектування, затверджені наказом Мінсоцполітики від 18.08.2017 № 1338, не передбачають перевірку наявності заяви про прийняття на роботу. Тому і відповідальність за її відсутність для роботодавця відсутня.

Однак, працівник, який не писав заяву про прийняття на роботу, згодом може оскаржити в суді умови трудового договору, визначені в наказі про прийняття на роботу, мотивуючи тим, що роботодавець примусив його працювати в таких умовах, чим порушив його конституційне право на працю (ст. 43 Конституції України).

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Медичний огляд працівників

Медичні огляди працівників на підприємстві є важливою частиною системи охорони праці, що сприяє підтриманню здоров’я працівників, попередженню професійних захворювань і нещасних випадків. Які є медичні огляди працівників? Як часто здійснюється медичний огляд неповнолітніх працівників? Яка періодичність проходження медичних оглядів? Усе про періодичні медичні огляди працівників та порядок їх проведення — у статті.
43745

Направлення на медичний огляд працівників: як оформити

Медичні огляди працівників проводить комісія з проведення медичних оглядів закладу охорони здоров’я. Для проходження медогляду працівник пред’являє Комісії паспорт або інший документ, що засвідчує його особу, та медичну карту амбулаторного хворого (за наявності), а при попередньому медогляді — направлення, видане роботодавцем. Правильно оформити направлення на обов'язковий попередній медичний огляд працівника допоможе заповнений зразок. У статті на вас також чекає бланк для скачування направлення на попередній медичний огляд.
54278

Наказ про прийняття на роботу директора

Статут (Положення) підприємства визначає: керівника приймають, обирають чи призначають, зважаючи на вимоги законодавства. Наказ про прийняття директора на посаду складають, спираючись на статутні документи та документи про призначення (обрання)
151150