Відповідь
Відповідно до статті 105 Кодексу законів про працю України за суміщення професій обов’язково провадиться доплата.
Розмір доплати за суміщення посад роботодавець встановлює у колективному договорі, а за його відсутності, — дотримуючись законодавчо встановленого порядку погодження розміру доплати за суміщення.
Суміщення професій (посад) грунтується на тому, що суміщувана посада є в штатному розписі організації, але залишається вакантною, отже за посадою утворюється економія фонду заробітної плати, за рахунок якої і встановлюють доплату. За відсутності вакансії встановити доплату за суміщення неможливо.
За працівником, який перебуває у відпустці, зберігається робоче місце; отже, посада не є вакантною (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
Отже, якщо посада не є вакантною, не може бути запроваджено суміщення професій (посад).
Доручити працівникові додаткову роботу на умовах суміщення посад роботодавець може або за погодженням з працівником, або, прийнявши одностороннє рішення про це — у порядку зміни істотних умов праці відповідно до вимог КЗпП. Зразок наказу про суміщення посад 2024 — у статті.
На підприємстві працівник може виконувати, крім основних обов’язків, ще й додаткову роботу. Така діяльність у трудовому законодавстві називається «суміщення професій (посад)». У чому полягає суміщення професій і посад, скільки посад можна суміщувати одночасно та чи передбачена законодавством доплата за суміщення посад, — дізнаєтесь у статті.
Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
Сумісництво і суміщення професій і посад є досить проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
Скасувати суміщення посад, встановлене на невизначений строк, можна у будь-який час на прохання працівника, видавши відповідний наказ.